Aas: tõstatame valitsuses taas energia käibemaksu alandamise plaani
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tõdeb, et elektri hind jõuab sel talvel veel edasi kerkida ning lubab, et tõstatab energia käibemaksu alandamise küsimuse valitsuses taas.
Taavi Aas börsisüsteemi muutmist ei poolda, sest see võib põhjustada olukorra, kus kallimad energiatootjad turule ei pääse, mis omakorda tekitab turul elektri defitsiidi, mis hakkab omakorda hindu kergitama.
"Seetõttu on Eesti olnud seisukohal, et me ei kiirusta selle börsisüsteemi muutmisega. Pigem saavad olla lühiajalised toetusmeetmed tarbijatele ja täiendavad tootmisvõimsused, eeskätt rohelised tootmisvõimsused, need on lahendused Eestile," ütles Aas.
Ta lisas, et ka börsisüsteemist väljumine poleks lihtne, sest eeldab kogu turu käitumist samal viisil.
"Toasooja puhul on meil ühe konkreetse võrguga tegemist. Elektri puhul on võrgud ühendatud. Siis peaksid sarnaselt käituma kõik riigid ühendatud võrgus," põhjendas Aas.
Ta leiab, et selle asemel väärib edasi arutamist Keskerakonna esimehe Jüri Ratase välja käidud idee alandada energiakandjate käibemaksu. EL-i reeglite järgi võib seda alandada kuni 9 protsendini.
"Kindlasti Keskerakond selle ettepaneku partnerile teeb, et me tuleks tagasi selle teema juurde, et arutaks käibemaksu vähendamist," ütles Aas.
Aasa sõnul on Ratas juba palunud koalitsiooninõukogul erakorraliselt kokku tulla, et seda teemat arutada. Aas avaldas lootust, et nõukogu koguneb juba sel nädalal.
"Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus ütles Aas, et käibemaksu langetamine on meede, mida on võimalik kiiresti teha. "Ega meil väga palju selliseid kiireid lahendusi ei ole," tõdes ta.
Minister ütles, et üks meede inimeste toetamiseks on ka juba välja pakutud toetuste küsimine kohalikelt omavalitsustelt.
"Ma väga loodan, et see kiiresti käivitub. Ma tean, et on olemas juba ka omavalitsusi, kes on teinud esimesed sammud ära, et kohe, kui on võimalus, saab hakata ka taotlusi vastu võtma."
Aasa sõnul on üks võimalik lahendus kõrgele elektrihinnale ka kolmandate riikide odavama elektri turule tulemine.
"Balti elektriturg on üks ja väga palju sõltub siin Balti riikide koostööst. Ja ma tean, et täna on süsteemihaldurid omavahel ka konsulteerinud ja Leedu on valmis oma osa elektrikaubandusest suurendama, aga see mõjutab meid kõiki. Ma väga loodan, et see nii ka läheb, mis tähendab, et me anname võimaluse suuremal hulgal odavamal kolmandate riikide elektril tulla meie turule," selgitas minister.
Ka pooldab Aas CO2 kvoodi hinnasüsteemi ümberkujundamist.
"Kõikidel EL-i kohtumistel ma alati tõstan selle teema üles ja toonitan seda, et selline kvoodi hinna kujunemine, kompensatsioonimeetme rakendamine täna ei tööta. Me pole kindlasti üksi. Eelmisel neljapäeval rääkisime seda Poola energeetikaministriga, kes väljendas sama seisukohta. Ma arvan, et EL-s asjad ei juhtu kiiresti, aga ma pole kaotanud optimismi, et ühel hetkel suudame selle vastuseisu murda," ütles Aas.
Ta kinnitas, et Eesti suudab oma energiavajaduse katta, kuid uusi hinnarekordeid sel talvel välistada ei saa.
"Tõsi, me oleme ühes võrgus lähinaabritega, kellel defitsiit on veelgi suurem. Otsus jätta elektrijaamad reservi oli 2019. aastal õige otsus. Talvel külmaga võivad tulla veel uued hinnarekordid, samas, Euroopa Energiaagentuur Euroopa ministrite nõupidamisel esitas oma prognoosi, sealt kumab seda, et II kvartalis energiakandjate hinnad tulevad alla," ütles Aas. "Sel talvel kindlasti ei saa välistada uusi hinnarekordeid."
Toimetaja: Merilin Pärli