Brüssel otsib uusi volitusi, et võidelda vihakõnega

LGBTQ+ toetusmarss
LGBTQ+ toetusmarss Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ARMEND NIMANI

Veebiväljaande Politico kasutuses oleva kava kohaselt soovib Euroopa Komisjon muuta Euroopa Liidu (EL) üht alusteksti, et võidelda rohkem naiste, LGBTQ+ ja teiste vähemuste vastu suunatud vägivalla vastu.

Komisjon plaanib kolmapäeval alla kirjutada kavale, mis näeb ette, et EL-i ühiste reeglitega kriminaliseeritakse vihakõne ja vägivald. Eeskirjad võimaldaksid komisjonil esitada seadusi, mis karistaksid naistevihkamist ja LGBTQ+ vastast vägivalda nii internetis kui ka väljaspool seda.

Ettepanek tuleb lääneriikides levivate protestiliikumiste nagu  #MeToo ja Black Lives Matter taustal. 

"Viimastel aastakümnetel on Euroopas järsult kasvanud vihakõne ja vihakuritegevus," seisab komisjoni esialgses eelnõus. 

"Vihkamine liigub peavoolu, sihtides indiviide ja inimrühmasid, kes jagavad ühiseid tunnuseid, nagu rass, etniline kuuluvus, keel, religioon, rahvus, vanus, sugu, seksuaalne sättumus, sooline identiteet, sooline väljendus," seisab eelnõus. 

Vihakõne vastase kava tekst esitatakse eeldatavasti selle nädala lõpus.

Järgmine ettepanek, mille eesmärk on kaotada naistevastane vägivald internetis ja väljaspool seda, peaks tulema märtsis, vahendas Politico

Komisjon soovib laiendada EL-i kuritegude loetelu, mis on sätestatud ühes kahest EL-i alustekstis, Euroopa Liidu toimimise lepingus. Nimekirjas on juba terrorismi, illegaalse narkokaubanduse, inimkaubanduse ning naiste ja laste seksuaalse ärakasutamisega seotud kuriteod. 

Uus algatus võimaldaks komisjonil survestada liikmesriikide valitsusi, et nad võitleks naiste LBTQ+ kogukonna, puuetega inimeste vastu suunatud vägivalla vastu. 

Komisjon proovib ohjeldada eriti internetis levivat vägivalda. "Internet teeb vaenu õhutavate rühmituste jaoks lihtsamaks oma vaadete levitamise riikidesse, kus on sarnane poliitiline või sotsiaalne olukord," seisab eelnõus.

Komisjoni ideele peavad heakskiidu andma ka Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlament. Nõukogu peab eelnõuga ühehäälselt nõustuma, et komisjon saaks hiljem välja töötada EL-i õigusaktid vaenu õhutava vägivalla vastaseks võitluseks. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: