Tapal teenivate Briti sõdurite talvekursuse lõpetas jääauku hüppamine

Tapa linnakus asuva NATO lahingugrupi Briti kontingent lõpetas traditsioonilise talvekursuse jääaugus suplemisega. Sada Briti sõdurit kasutasid talveilma, et harjutada külma käes orienteerumist, ellujäämist ja veeaugust väljaronimist.

Enne külma suplust seletas instruktor, kuidas keha külmašokile reageerib ja kuidas vette kukkudes mitte paanikasse sattuda: "Kui olete juba vees, kontrollige oma hingamist. Säilitage täielik kontroll iseenese üle. Tulge välja sealt, kust sisse tulite. Ma ütleks, et nautige täiega külma vett."

Briti sõdurite talvekursuse lõpetas jääauku hüppamine. Instruktorid on enamasti merejalaväelased, kes läbivad arktilise väljaõppe Norras.

Talvekursus kestis kolm päeva ja selle käigus harjutati orienteerumist ja ellujäämist talvel.

"Külm oli. Võttis natuke hinge kinni. Aga hea oli," kirjeldas Tanner.

"Ma ei ütleks, et mulle meeldis. Aga pärast sissehüppamist see ei tundunud pooltki nii hull kui oleks võinud. Oli palju parem ja hulga soojem kui enne sissehüppamist," rääkis Jones.

"Läheme tagasi kasarmusse, paneme asjad pessu, teeme varustuse hooldust, anname telgid ära. Kogu lugu. Mingit pidu ei tule. Võiks olla küll," rääkis Gilmartin kursusele järgnevast päevast.

"Täna hommikul tegid sõdurid seitsme kilomeetri pikkuse rännaku. Taktikalise osa nad olid läbinud öösel, osad läbisid ellujäämisfaasi ja õppisid varjualuste ehitamist ja kuidas tappa ja keeta kana," selgitas õppuse korraldaja major Mark Dowds.

Paarkümmend meetrit eemal olid kohalikud jää sisse oma augu puurinud. Mõlema nimi oli Aleksandr. Ise nad august sisse ei mahtunud, kuid lootsid, et mõni kala mahub välja.

"Mina olen pensionär - käin siin tihti, et mitte kodus istuda. Mõned ütlevad - istud nagu lollakas augu ääres, teised targemad istuvad diivanil ja vaatavad telekat," rääkis Aleksandr.

Talvekursus oli sissejuhatuseks Briti sõdurite talveõppuseks, mis algab jaanuari lõpus ja milles osalevad ka eestlased.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: