Poola välisminister: Venemaa suurendab oma sõjalist kohalolekut Valgevenes

{{1643646840000 | amCalendar}}
Foto: välisministeerium

Poola näeb märke, et Venemaa suurendab tulevikus oma sõjalist kohalolekut Valgevenes, ütles riigi välisminister Zbigniew Rau pärast kohtumist Eesti kolleegi Eva-Maria Liimetsaga.

Eesti ja Poola välisminister tõdesid esmaspäeval Tallinnas toimunud kohtumisel, et kahe riigi suhted on nii head, et neid on raske paremaks teha. Teiste teemade kõrval arutasid nad Kremli tegevuse tõttu tekkinud pingeid Ukraina piiril, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Aktuaalne kaamera" küsis Poola välisministrilt, kas Vene väed on Valgevenes kogunenud ka Poola suunal.

"Oleme teadlikud nende plaanist korraldada õppused veebruaris, vaatamata faktile, et neist ei teavitatud õigeaegselt. Me näeme ka tendentse, mis viitavad, et näeme Venemaa sõjaväe kohalolekut Valgevenes ka tulevikus," vastas Rau.

Välisminister Rau rõhutas, et Poola on teadlik Vene vägede kasvavast arvust Valgevenes ja kinnitas, et kõige hullema stsenaariumi korral saab Poola hakkama võimalike põgenike hulgaga.

"Praegu elab ja töötab Poolas enam kui miljon ukrainlast. Kümnendeid tagasi võtsime vastu palju põgenikke Tšetšeeniast," sõnas Rau.

"Aktuaalne kaamera" küsis Eesti välisministrilt Eva-Maria Liimetsalt, kas kohtumisel arutati ka Euroopa Liidu reeglite järgimist, sest teada on, et Varssavi on teistsugusel arvamusel oma õigusriigi põhimõtete järgimisest ja kohtu määratud trahvide õiguspärasusest. 

"Meie jaoks on tähtis, et liikmesriigid lahendavad need teemad dialoogi kaudu ja kõik küsimused, mis puudutavad EL-i alusleppe 7. artiklit. Loomulikult küsisin, kuidas olukord areneb, mis puudutab eri nägemusi Poola ja Euroopa Komisjoni vahel. Loodan, et need teemad lahendatakse Poola ja Euroopa Komisjoni dialoogi kaudu," vastas Liimets.

USA on väljendanud kulisside taga rahulolematust, et Suurbritannias on vene oligarhidel võimalus oma raha peita. Jutt on Londongradist, mis tähendab vene ülirikaste kinnisvara saareriigi pealinnas. Tänased briti lehed viitavad, et London kaalub reeglite muutmist.

"On mõistetav, et kui pinged on nii kõrgel ja olukord on nii ohtlik, siis rahvusvaheline kogukond kaalub erinevaid võimalusi," kommenteeris Rau. 

Euroopa Liidu Valgevene sanktsioonide puhul ütles välisminister Rau, et ühenduses tuleks arutada avatult, milliseid vahendeid kasutada Valgevene demokratiseerumise aitamiseks. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: