Eesti Energia loobub Tootsi vaidlusest

{{1645521180000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse (RE) sõnul otsustas Eesti Energia nõukogu möödunud nädalal toetada ettevõtte ja Eleringi vahelise vaidluse lõpetamist Tootsi tuulepargi üle.

"Eesti Energia juhatus tegi eelmisel nädalal Tootsi tuulepargi vaidluse lõpetamise ettepaneku Eesti Energia nõukogule ja nõukogu toetas seda," ütles rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ERR-ile.

"Arvestades kogu muutunud olukorda energiaturul, et kohtuvaidluse jätkamise asemel on Tootsi tuulepargiga võimalik näiteks osaleda taastuvenergia vähempakkumisel, mis praegu käib, siis Eesti Energia jaoks neid asjaolusid arvestades oli see kompromiss võimalik," sõnas minister.

"Selge on, et see nõudlus taastuvenergia järele püsib väga suur ja ootus on, et selle suure ja olulise investeeringuga saab võimalikult kiiresti alustada ja pakkumist turul suurendada," ütles Pentus-Rosimannus.

Eesti Energia tegeleb otsuse tehnilise vormistamisega. "Loodetavasti lähiajal see teade tuleb, et nõukogu otsus on jõustunud," sõnas minister.

Eesti Energia vaidlustas aasta eest halduskohtus Eleringi otsuse mitte anda Tootsi tuulepargile toetust vana skeemi järgi, millega saanuks tuulepark toetust suurusjärgus 100 miljonit eurot.

Tootsi tuulepark on planeeritud võimsusega kuni 75 MW. Valmides oleks see suurim park Eestis. Eesti Energia on projekti kümne aastaga investeerinud üle 50 miljoni euro.

Sutter: turg ootab odavat energiat, pole aega kohtus käia

"Me sellel talvel nägime väga selgelt, et turg vajab odavat elektrit, oluliselt rohkem kui seda pakkumises on. Odav elekter tuleb täna taastuvatest allikatest, ennekõike eesti puhul tuulest. Tootsi projekt on ehituseks valmis ja ei ole mõistlik olla kohtus olukorras, kus seda elektrit on turule vaja," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter .

Sutteri sõnul ei olnud alternatiivi puudumisel varem mõtet hagist loobuda. "Täna on alternatiiv olemas, majandusministeerium on välja kuulutanud uute taastuvenergiavõimsuste jaoks uue taotlusvooru, taotlused peab sellel suvel esitama. Meil on alternatiiv olemas ja meie eesmärk on võimalikult kiiresti tuulepargi ehitusega edasi minna, et Eestil oleks kõige suurem tuulepark varsti töös," ütles ta.

Sutter ei kommenteerinud võimalikku kahju mis hagi tagasi võtmisest ettevõttele tekkis. "Ega saamata jäänud kasum ei ole kahjum. Pigem me ikkagi peame kaaluma erinevaid stsenaariume ja nende vahel tegema valiku realiseeritavuse, kiiruse ja väärtuse osas. Mingit kahju me siin ei loe," ütles ettevõtte juht.

"Me oleks võinud kohtus olla väga pikalt, tulemus on ettearvamatu. Meie esimene eesmärk on arendada taastuvenergiat, mitte kohtus istuda," ütles Sutter.

Eesti Energia plaanib kohtuvaidluse lõppemisel viia Tootsi tuulepargi Enefit Greeni portfelli alla. "Kui oli Enefit Greeni IPO, siis prospektis me kirjeldasime ära, mis sellega saab. Kui kohtuasjas on selgus majas, siis ta võõrandatakse Enefit Greenile. Taastuvenergiat Eesti Energia grupis arendab Enefit Green ja siin ei ole midagi muutunud," ütles ta.

Tuulepark peaks Sutteri sõnul energiat tootma hakkama hiljemalt 2024. aastal. "Tootsi tuulepargi maht on 70-80 megavati kandis. See sõltub natuke hankest, tehnoloogia areneb praegu kiiresti, turbiinide võimsused suurenevad ja peale hanke tulemusi saab seda täpselt hinnata," ütles ta.

"Kui me räägime selle pargi potentsiaalsest võimekusest, igal juhul tehnoloogia määrab selle ära, kui võimsad turbiinid me saame sinna," rääkis Sutter.

Eesti Energia ostis Tootsi tuulepargi kinnistu RMK korraldatud oksjonil 2020. aasta veebruaris. Kinnistu läks maksma 51,5 miljonit eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: