Valgevene andis referendumil heakskiidu tuumaneutraalsusest loobumisele

Aleksandr Lukašenko referendumil hääletamas.
Aleksandr Lukašenko referendumil hääletamas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/BelTA/Nikolay Petrov

Valgevenes pühapäeval toimunud referendumil kiideti heaks uus põhiseadus, mille järgi riik loobub oma neutraalsusest tuumarelvade küsimuses.

Valgevene valimiskomisjoni teatel hääletas referendumil muudatuse poolt 65,2 protsenti osalenutest.

Uue põhiseaduse järgi on Valgevene territooriumil taas lubatud tuumarelvad. Pärast Nõukogude Liidu lagunemist oli Valgevene tuumarelvadest loobunud.

Valgevene režiimi liider Aleksandr Lukašenko ütles pühapäeval valimisjaoskonnas, et ta võib paluda Venemaal viia Valgevenesse tuumarelvad.

"Kui te (lääs) viite tuumarelvad Poola või Leetu, meie piiridele, siis ma pöördun Putini poole, et tuua siia tagasi tuumarelvad, mille ma ära andsin," ütles ta.

Lääs on juba varem öelnud, et ei tunnusta referendumi tulemust.

Venemaa president Vladimir Putin käskis pühapäeval lääneriikide tegevusele viidates viia kõrgendatud valmisolekusse riigi strateegilised heidutusjõud, mis tähendab sisuliselt tuumarelvi valdavate väeüksuste lahinguvalmiduse tõstmist.

Uus põhiseadus loob ka uue võimuorgani Valgevene Rahvakogu. See hakkab koosnema 1200 liikmest ning otsustama kõige tähtsamaid küsimusi. Nii võib rahvakogu määrata kohtunikke, tühistada valimistulemusi ja saata erru ka presidendi. Rahvakogu etteotsa peaks asuma Aleksandr Lukašenko ise.

Põhiseadus annab ka presidendile pärast ametist lahkumist eluaegse immuunsuse kohtupidamise eest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: