Lukašenka: Vene tuumarelvade paigutamine Valgevenesse on alanud

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka ja Vene president Vladimir Putin Euraasia majandusfoorumil Moskvas
Valgevene president Aljaksandr Lukašenka ja Vene president Vladimir Putin Euraasia majandusfoorumil Moskvas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/BELARUS PRESIDENT PRESS-SERVICE/HANDOUT

Valgevene riigipea Aljaksandr Lukašenka teatas, et Vene taktikalised tuumarelvad on juba teel Valgevene territooriumile. Samas ei teadnud Lukašenka ajakirjaniku küsimusele vastates, et kas Vene tuumarelvad on juba Valgevenes või mitte.

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka teatas neljapäeval, et mittestrateegiliste tuumarelvade vedu Venemaalt Valgevene territooriumile on juba alanud, vahendas Vene riiklik uudisteagentuur TASS. Lukašenka sõnul ütles talle Vene president Vladimir Putin, et ta allikirjastas neljapäeval määruse Vene tuumarelvade paigutamiseks Valgevenesse. Seega on Lukašenka sõnul tuumarelvade liigutamine juba alanud.

Kui Valgevene riigipealt küsiti, et kas mittestrateegilised Vene tuumarelvad on juba Valgevenes, siis vastas Aljaksandr Lukašenka: "See on võimalik. Ma tulen ja vaatan".

Enne Lukašenka teadet ja kommentaare sõlmisid Vene kaitseminister Sergei Šoigu ja Valgevene kaitseminister Viktor Hrenin Valgevene pealinnas Minskis dokumendi, mis määratles Vene tuumarelvade Valgevenes hoiustamise protseduuri.

Tihhanovskaja kritiseeris Venemaa ja Valgevene tuumakokkulepet

Valgevene režiimi ja Venemaa tänast kokkulepet kritiseeris väljaspool riiki paiknev opositsiooniliider Svetlana Tihhanovskaja, kelle sõnul ohustab tuumarelvade paigutamine Valgevene territooriumile nii valgevenelasi, ukrainlasi kui ka teisi eurooplasi.

Svetlana Tihhanovskaja rõhutas lisaks, et igasuguste tuumarelvade paigutamine Valgevene territooriumile on vastuolus nii 1994. aasta Budapesti memorandumi kui ka Valgevene põhiseadusega. Tuumarelvade paigutamine Valgevene territooriumile muudab Valgevene Tihhanovskaja sõnul Vene imperialismi pantvangiks.

Kontroll tuumarelvade üle püsib Moskva käes

Vene president Vladimir Putin ütles selle aasta 25. märtsil, et paigutab Valgevene palvel nende riigi territooriumile taktikalised tuumarelvad. 1. juuliks peaks valmima vastav tuumarelvade hoiustamise rajatis Valgevenes. Venemaa on varem andnud Valgevenele ka Iskander raketisüsteemi, millega on võimalik kohale toimetada ka tuumalõhkepäid.

Venemaa on varem kinnitanud, et kontroll tuumarelvade üle püsib Moskva käes.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: TASS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: