USA Kapitooliumi mässu esimene kohtualune mõisteti süüdi

Trumpi pooldajate sissetung USA Kapitooliumihoonesse 6. jaanuaril 2021
Trumpi pooldajate sissetung USA Kapitooliumihoonesse 6. jaanuaril 2021 Autor/allikas: SCANPIX/RS/Leah Millis

Esimene isik, kes astus kohtu alla 2021. aasta 6. jaanuaril toimunud USA Kapitooliumi rünnakus, tunnistati kõigis punktides süüdi. 49-aastane Texasest pärit Guy Reffitt mõisteti süüdi viies punktis, sealhulgas ametliku menetluse takistamises ja politseinike ründamises.

Juhtumit jälgiti tähelepanelikult aimamaks suunda veel sadade selle päevaga seotud juhtumite jaoks, mis jõuavad eelseisvate kuude jooksul kohtu alla.

Vandekohtunikel kulus Reffitti ühehäälseks süüdimõistmiseks alla nelja tunni.

Uurijate sõnul kuulus Reffitt Donald Trumpi toetajate hulka, kes tungisid 6. jaanuaril Kapitooliumile, kui seadusandjad kinnitasid seal parasjagu Joe Bideni võitu presidendivalimistel.

Reffitt - naftaväljade töötaja ja väidetavalt paremäärmusliku Three Percenters liige - sõitis Texasest Washingtoni, et osaleda mässus ja sisenes mitme kaaslasega Kapitooliumi hoonesse.

Kohtus kasutasid prokurörid Reffitti enda sõnu tema vastu. Ta ütles vandekohtunikele, et süütas mässu ajal tiku.

Reffitti ähvardab kuni 60-aastane vanglakaristus.

Reffitti vastu rääkisid kohtus mitmed 6. jaanuaril ja pärast seda tehtud videod, milles ta arutas tormijooksu planeerimist ja hiljem kiitles oma osalemisega mässus.

Videod sisaldasid 30-minutilist klippi, mis salvestati kiivrikaameraga rahva hulgas väljaspool Kapitooliumit, ja enda salvestatud Zoomi kõnet, milles ta uhkustas päeva sündmustega.

Tema vastu tunnistajate hulgas oli ka tema 19-aastane poeg Jackson, kelle sõnul nõudis isa temalt vaikimist.

"Ta ütles, et kui sa mind välja annad, oled reetur," tunnistas noorem Reffitt. "Ja reeturid lastakse maha."

Teine tunnistaja, Rocky Hardie, tunnistas, et sõitis Washingtoni Reffittiga autos, mis sisaldas relvi ja laskemoona. Ta lisas, et Reffitt kandis mässu ajal püstolit.

Kohtuprotsessi ajal ei kutsunud Reffitti kaitsja vandeadvokaat William L Welch tunnistajaid ega esitanud ühtegi tõendit, kuid ütles, et Reffitt ei olnud mässu ajal politseinikke rünnanud ja iseloomustas Reffitti kui inimest, kellel on kalduvus liialdusteks.

Praeguseks on 6. jaanuari mässus osalemise eest vahistatud üle 750 inimese, sealhulgas organisatsioonide Proud Boys ja Oath Keepers liikmed.

Enamik on saanud karistuse väärtegudes.

Paremäärmusliku Proud Boysi rühmituse liidrile esitati süüdistus vandenõus seoses Kapitooliumi mässuga. Justiitsministeeriumi teatel vahistati 38-aastane Enrique Tarrio teisipäeva hommikul Florida osariigis Miamis.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: