USA kohus mõistis Kapitooliumi mässuga seoses süüdi neli inimest

Enrique Tarrio ja Joseph Biggs 2020. aasta detsembris Washingtonis protestil.
Enrique Tarrio ja Joseph Biggs 2020. aasta detsembris Washingtonis protestil. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Jim Urquhart

USA paremäärmuslikuks peetud grupi Proud Boys neli liiget mõisteti neljapäeval süüdi mässulises vandenõus seoses 2021. aasta 6. jaanuari tormijooksuga Kapitooliumile, vahendas USA meedia.

Proud Boysi organisatsiooni endine nõndanimetatud rahvuslik esimees Enrique Tarrio ja veel kolm liiget mõisteti süüdi Washingtonis korraldatud protsessil. 

Tarriot ja veel nelja süüalust – Joseph Biggsi, Ethan Nordeani, Zachary Rehli ja Dominic Pezzolat – süüdistati katses peatada Joe Bideni valimisvõidu kinnitamine kongressis.

Tarrio ei olnud 6. jaanuaril 2021 Washingtonis, kuid süüdistuste kohaselt aitas ta juhatada teiste grupi liikmete tormijooksu.

Tarrio, Biggs, Nordean ja Rehl mõisteti süüdi mässulises vandenõus, kuid Pezzola osas vandekohtunikud üksmeelele ei jõudnud.

Kõik viis mõisteti aga süüdi ka teistes rikkumistes, nende seas kongressi töö takistamises.

USA eelmise presidendi Donald Trumpi toetajate tormijooksuga seoses on vahistatud üle 900 inimese, kuid vaid käputäit on süüdistatud mässulises vandenõus, mis võib tuua kuni 20-aastase vanglakaristuse.

Mullu mõisteti mässulises vandenõus süüdi ka teise paremäärmuslikuks peetud rühmituse Oath Keepers kaks juhti, nende seas selle asutaja Stewart Rhodes.

Tarriole esitatud süüdistuste kohaselt kohtus ta 5. jaanuaril Rhodesiga ühes Washingtoni maa-aluses parklas ja oli ühenduses Kapitooliumi tunginud Proud Boysi liikmetega.

Rünnakus sai surma vähemalt viis inimest ja viga 140 politseinikku. Enne vägivalla puhkemist oli Trump pidanud Valge Maja juures tuhandetele oma toetajatele sütitava kõne.

Trumpile esitati vahejuhtumi järel esindajatekojas süüdistus mässule õhutamises, kuid senat mõistis ta õigeks.

Juhtunut uuriv esindajatekoja komitee on soovitanud, et justiitsministeerium esitaks Trumpile kriminaalsüüdistused.

Justiitsminister Merrick Garland nimetas ametisse eriprokuröri, kes juhib uurimist seoses Trumpi katsega 2020. aasta valimistulemusi tühistada ja rünnakuga kongressile.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: