Austraalia andis Facebooki kuulsustega võltsreklaamide eest kohtusse

Facebooki juht ja asutaja Mark Zuckerberg.
Facebooki juht ja asutaja Mark Zuckerberg. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Erin Scott

Austraalia konkurentsi- ja tarbijaamet ACCC esitas reedel hagi Facebooki emafirma Meta vastu, väites, et Facebook ei suutnud oma platvormil ära hoida petturite loodud võltsreklaame, milles näidati tuntud inimesi.

Reklaamides kutsuti üles investeerima krüptovaluutasse või teistesse väidetavatesse rahateenimise skeemidesse. ACCC hinnangul võisid Facebooki kasutajad ekslikult uskuma jääda, et neid investeeringuid soovitasid kuulsad austraallased.

Föderaalkohtule esitatud hagis väidetakse ka, et Facebook aitas valereklaamidele kaasa ning oli teadlikult huvitatud nende levitamisest, eirates samal ajal kuulsuste pöördumisi selles küsimuses.

"Meie juhtumi tuum seisneb selles, et Meta vastutab nende reklaamide eest, mida ta oma platvormil avaldab," ütles ACCC juht Rod Sims. "Väidetavalt oli Meta teadlik, et Facebookis näidatakse pettuse reklaame, kuid probleemi lahendamiseks ei nähtud piisavalt vaeva."

Meta teatel rikuvad reklaamid, millega petetakse raha välja või mis eksitavad kasutajaid, Facebooki eeskirju ning nende avastamiseks ja blokeerimiseks kasutatakse spetsiaalset tehnoloogiat. Ettevõtte teatel tegid nad ACCC-ga uurimisel koostööd.

Meta esindaja ütles kirjalikus avalduses, et firma vaatab hagi läbi ja otsustab seejärel järgmised sammud.

ACCC teatel kasutati kõnealustes reklaamides Austraalia ettevõtjate, saatejuhtide ja poliitikute fotosid ning linke valeartiklitele, mis sisaldasid kuulsustele omistatud tsitaate. Neil veebilehtedel registreerunud kasutajatega võtsid ühendust kurjategijad, kes veensid neid investeerima valeskeemidesse.

"Ühe šokeeriva juhtumi puhul kaotas inimene üle 650 000 Austraalia dollari (430 000 euro), sest sellist petuskeemi reklaamiti Facebookis ekslikult kui investeerimisvõimalust. See on häbiväärne," ütles Sims.

Austraalia rauamaagimagnaat Andrew Forrest algatas veebruaris samuti Facebooki vastu kriminaaluurimise seoses petureklaamidega, kus kasutati tema pilti krüptovaluutasse investeerimise reklaamimiseks. Kui Forrest süüdistab Metat rahapesuvastaste seaduste rikkumises, siis ACCC süüdistuse keskmes on tarbijaseaduse rikkumine.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: Reuters-BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: