Meedia: Soome taotleb NATO-ga liitumist

Soome parlament.
Soome parlament. Autor/allikas: Aleksander Krjukov/ERR

Ajalehe Iltalehti teatel valmistub Soome taotlema NATO-ga liitumist ning võib taotluse esitada juba aprilli lõpus.

Iltalehti andmetel valmistub Soome taotlema NATO-ga liitumist, millest teatab parlamendis toimuval arutelul president ning välis- ja julgeolekupoliitika ministrite komisjon (TP-Utva). Seda komisjoni juhib peaminister Sanna Marin. 

Soome valitsus avaldab järgmisel nädalal, 14. aprillil oma välis- ja julgeolekupoliitika aruande täiendused. Parlamendikomisjonid hakkavad seda arutama pärast lihavõtteid. 

NATO-ga liitumist taotletakse täiendustes oleva lisaklausliga, kus president ja TP-Utva saavad edastada oma seisukoha parlamendimenetluse ajal. TP-Utva saab pidada Marini ja Sauli Niinistö juhtimisel kohtumise, kus president ja peaminister teevad ettepaneku NATO-ga liitumiseks, teatas Iltalehti

TP-Utva koosoleku otsusele eelneb ka fraktsioonide esimeestest koosneva töörühma teade Niinistöle ja Marinile, et NATO-ga liitumisele on olemas parlamendi enamuse toetus. 

Iltalehti allikate teatel teeb TP-Utva otsuse NATO-ga liitumise suhtes ära mai alguses. Samas on võimalik taotleda NATO-ga liitumist juba aprillikuu jooksul

Fraktsioonijuhtide töörühma juhib parlamendi esimees Matti Vanhanen. Pärast TP-Utva otsust teatab riigi juhtkond NATO-le, et Soome soovib liituda sõjalise liiduga. 

Soome liitumise NATO-ga peavad heaks kiitma kõik liikmesriigid. Kui kõik liikmesriigid on oma nõusoleku andnud, siis kutsub NATO peasekretär kandidaatriiki NATO-ga ühinema. Soome võimalik NATO-ga ühinemine toimub seetõttu lõpuks kutse alusel. 

Niinistö teatas märtsi lõpus, et arutas NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga alliansi uute liikmete vastuvõtmise põhimõtteid ja protseduure.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: