President Karis käis koos Poola, Leedu ja Läti presidendiga Kiievis

{{1649825400000 | amCalendar}}
Foto: Twitter/Denys Shmyhal

President Alar Karis käis kolmapäeval koos Poola, Leedu ja Läti presidendiga visiidil Kiievis, et väljendada toetust Ukraina rahvale ja kohtuda Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga.

President Karis rääkis Kiievis kohtumisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga abi andmisest Ukraina kaitsjatele ja tsiviilelanikele.

"Ainult Venemaa kaotus sõjas toob Euroopasse tagasi rahu. Sest Euroopa julgeolek on lahutamatult seotud Ukrainaga. Lääneriikidel on vaja teha rohkem, et aidata Venemaa agressiooni ohvriks langenud Ukrainat. Seda peab tegema kiiresti. Vene väed peab kõikjal tagasi tõrjuma, nagu seda on tehtud juba Kiievi ümbruses. Ukraina vajab raskerelvastust nii maal, õhul kui merel võitlusvõime tõstmiseks," ütles Karis.

Video kohtumisest Zelenskiga:

Balti riikide ja Poola presidendid kohtusid koos Zelenskiga ning külastasid peaminister Denõs Šmõhaliga Vene sõjaväe poolt purustatud Borodjanka linna.

"Ma näen nende kuritegude õudust, mille Vene armee on korda saatnud Ukraina rahva vastu. Tapmine ja piinamine, ebaseaduslikud relvad, brutaalsed sõjakuriteod ei jää karistuseta," kirjutas Karis sotsiaalmeedias.

Karis rõhutas, et Ukraina vajab kõigi abi praegu rohkem kui kunagi varem, eelkõige kiiret sõjalist abi.

"Ukraina ja lääneriigid tegid kõik endast oleneva, et diplomaatia ja dialoogi abil seda kohutavat sõda vältida. President Putin aga otsustas alustada sõda ja nüüd kõnelevad kahjuks relvad. Nüüd on tee rahuni võimalik ainult läbi lahinguväljal saavutatud edu," ütles riigipea.

"Eesti on Ukrainale andnud sõjalist abi juba kolmandiku meie aastase kaitse-eelarve ulatuses," lausus Karis. "Lisaks oleme paljude mõtte- ja teokaaslastega lääneriikide selgete, täpsete ja mõjuvate majandussanktsioonide kehtestamise häälekad toetajad. Venemaa on selle sõja ainus süüdlane ning seni kehtestatud ja neile järgnevad sanktsioonid peavad aitama agressorit peatada."

Viie presidendi ühine pressikonverents:

Kohtumisel rõhutati ka Venemaa energiakandjate, eeskätt nafta viivitamatult sanktsioonide alla seadmise vajadust.

Viis presidenti arutasid kohtumisel, kuidas võimaldada Ukraina teravilja ja muu kauba eksporti Poola ja Balti riikide kaudu, kuna juurdepääs kaubandusteedele on merelt blokeeritud.

President Karis kinnitas, et Eesti on valmis saatma Ukraina prokuratuurile ja rahvusvahelisele kriminaalkohtule appi eksperte, et toetada Venemaa sõjakuritegude uurimist.

 "Ukraina inimesed on näidanud üles imetlusväärset julgust ja vaprust Vene armee julmustele vastu seistes. Ukraina on riik, mis tahab olla vaba, tal on õigus olla vaba ja Ukraina koht on Euroopa perekonnas," ütles Karis. "Ma räägin Eesti inimeste nimel, kui ütlen, et me tunneme sügavat õudust kuritegude pärast, mida agressor on teinud ja teeb Ukraina rahva vastu. Me jagame Ukraina rahva valu, mis murrab hinge ja südant."

President Karis naaseb Eestisse neljapäeval.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: