Eesti europarlamendi saadikud sattusid Strasbourgis sekeldustesse politseiga

{{1651825500000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi

Euroopa Parlamendi liikmed Riho Terras ja Jaak Madison sattusid kolmapäeva öösel vastu neljapäeva Strasbourgi kesklinnas ööklubi juures vahejuhtumisse, mis lõppes politsei sekkumisega.

Mis täpselt Strasbourgis juhtus, selle kohta on erinevaid versioone. Ühe väite järgi toimus inetu ja politsei sekkumist nõudnud vahejuhtum, mille sisu jätame avaldamata, kuna selle tõele vastavuse üle puudub täiskindlus.

Reede pärastlõunal Frankfurdi kaudu Eestisse saabunud Terras ütles Tallinna lennujaamas ERR-ile, et vahejuhtumi põhjustas asjaolu, et ta tahtis minna koos Jaak Madisoniga ööklubisse, kuhu neid aga mittesobiva riietuse pärast sisse ei lastud.

"Mind ei lastud ööklubisse sisse minu riietuse tõttu," ütles Terras. Küsimusele, mis tema riietusel siis viga oli, vastas Terras, et ta ei tea.

Diplomaatiliste allikate väitel üks saadikutest solvas kella 5 paiku varahommikul ööklubi Live Club uksehoidjat väidetava rassistliku väljendiga ja teine sattus kohale tulnud politseinikega rüselusse. Terras ütles, et nii see polnud.

"Mina ise kutsusin politsei, sest seal oli arusaamatus. Aga see lõppes niimoodi, et mitte mingit rassismiasja seal ei olnud."

Terrase sõnul tuli politsei kohale, aga reageeris üle. Kuidas, seda ta ei täpsustanud.

"Ja siis lõppes kõik ära. Minule ei ole mitte keegi süüdistust esitanud," sõnas Terras.

Ta lisas, et ei ole saanud Prantsuse politseilt mitte ühtegi süüdistust mitte millegi kohta. Terras sõnas, et koos temaga oli ka teine Europarlamendi saadik Jaak Madison (EKRE). "Aga tema kommenteerib enda eest."

Jaak Madison: mingit löömist ega rassismi polnud

Jaak Madison rääkis "Aktuaalsele kaamerale" neljapäeva varahommikusi sündmusi meenutades, et otsustas koos hea sõbra Riho Terrase ja ühe Hollandi kolleegiga pärast viljakat töönädalat välja minna.

Ühte Strasbourgi kesklinnas asuvasse baari- või klubilaadsesse kohta jõudes tekkis Madisoni sõnul mõttetu sõnavahetus kohaliku turvamehe ja Terrase vahel viimase riietuse üle. Küsimus olnud selles, kas Terrasel seljas olnud jakiga sobib meelelahutuskohta siseneda või ei. Madison jättis Terrase turvamehega sõnelema ja läks ise sisse, hiljem väljudes avastas, et kuna osapooled polnud vahepeal kokkuleppele jõudnud, kummal õigus, oli Terras ise politsei kutsunud.

"Info sellest, nagu oleks politsei kutsutud Rihole või mulle, ei vasta tõele," kinnitas Madison. Kohale jõudnud politseinikud polnud aga Madisoni sõnul just kõige sõbralikumad olnud. Ka Madisoni hinnangul reageeris politsei üle, arvates, et europarlamendi liikmed on midagi valesti teinud.

"Minule jäi kõrvaltvaatajana mulje, et kuigi Riho kutsus olukorra lahendamiseks või nii-öelda kohtumõistjaks vahele politsei, siis kohale saabunud politsei oli pigem sellise suhtumisega, justkui Riho oleks midagi halvasti teinud ja süüdi milleski, mida me ei tea," selgitas Madison, mida ta ülereageerimise all silmas peab.

Sõnavahetus kestnud umbes veerand tundi ning seejärel läksid kõik osapooled oma teed. "Meie läksime ära, politsei lahkus ja oligi kõik."

Ajakirjaniku küsimusele, kas europarlamendi liikmed olid ka alkoholi tarvitanud, vastas Madison: "Võib-olla kergelt. Õhtune hilisem aeg, aga mitte ülemäära."

Enda sõnul Madison ei tea, kust tulevad väited, nagu oleks keegi eurosaadikutest meelelahutuskoha töötaja kohta rassistlikke väljendeid kasutanud, nagu ajakirjandusele on kirjeldatud. Ka eitab ta väidetavat rüselust politseiga. "Keegi pole löönud politseinikku, nii nagu pole keegi öelnud ka midagi rassistlikku kellegi vastu, nii pole ka mitte keegi kedagi löönud," ütles Madison.

Madisonile teadaolevalt ei ole juhtumi asjus keegi ametlikku kaebust esitanud.

PPA: meid juhtunust teavitatud pole

Politsei- ja piirivalveametist öeldi ERR-ile, et Prantsusmaa politsei ei ole Eesti politseid sellest juhtumist teavitanud ning neil ei ole ka kohustust seda teha.

"Tavapäraselt tehakse teavitus vaid juhul, kui on tarvis täiendavaid andmeid küsida või kui menetlusosaline seda ise palub," teatas PPA pressiesindaja.

Isamaa erakond teatas reedel, et Euroopa Parlamendi liige Riho Terras lükkab ümber talle omistatud väited ning nimetab esitatud etteheiteid seoses 4. mail Strasbourgis toimunud vahejuhtumiga absurdseks.

Mis väited Terras ümber lükkab, teatest ei selgu.

"Kolmapäeva õhtul, 4. mail kõndis Riho Terras koos Euroopa Parlamendi kolleegide ja töötajatega Strasbourgi kesklinnas. Õhtu lõppes vahejuhtumiga, kuhu oli kaasatud ka kohalik politsei ning esitati etteheiteid mitmete Euroopa Parlamendi liikmete, nende hulgas ka Riho Terrase, vastu," teatas Isamaa erakond.

"Esitatud etteheited ja süüdistused on valed ning täiesti alusetud. Seda on kinnitanud ka vahejuhtumi tunnistajaks olnud Hollandi kodakondsusega Euroopa Liidu ametnik. Olen kindel, et õiguskaitseorganid selgitavad välja tõe ning saabub selgus," ütles Terras pressiteate vahendusel.

Isamaa on lubanud edasiste asjaolude ilmnemisel anda täpsustavaid selgitusi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Veronika Uibo

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: