Sõja 75. päev: Mariupolis paraadi polnud, Hersonis toimusid väikesed venemeelsed üritused

{{1652064420000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid sõitmas soomussõidukitel rindele Donetski oblastis.
Ukraina sõdurid sõitmas soomussõidukitel rindele Donetski oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Venemaa tähistas esmaspäeval suure isamaasõja lõpu aastapäeva, okupeeritud Hersoni linnas toimusid seetõttu väikesed venemeelsed üritused. Ümberpiiratud sadamalinnas Mariupolis paraadi ei toimunud, president Volodomõr Zelenski lubas esmaspäeval, et Ukraina võidab sõja.

Oluline 9. mail, kell 22:54:

- Vene väed jätkasid esmaspäeval rünnakuid Azovstali territooriumil;

- Vene vägede üritused Harkivi vallutamiseks ebaõnnestusid;

- Venemaa on küll unustanud Teise maailmasõja õppetunnid, aga vabal maailmal on need meeles, ütles president Zelenski oma pöördumises;

- Ühendkuningriik kehtestas täiendavad sanktsioonid Venemaale;

- Jaapan on põhimõtteliselt nõus loobuma Vene nafta ostmisest;

- Lockheed Martin kahekordistab Javelinide tootmist;

- Putinit peab tabama Hitleri saatus, ütles Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace;

- Putin häbistab II Maailmasõjas võidelnud Vene sõdureid, ütles Kanada peaminister Justin Trudeau.

Vene väed jätkasid esmaspäeval rünnakuid Azovstali territooriumil

Vene väed jätkasid esmaspäeval tormijooksu Azovstali tehase territooriumil Mariupolis, kasutades tanke ja suurtükke, ütles Ukraina kaitseministeeriumi kõneisik Oleksandr Motuzjanõk.

Kaitseministeeriumi teatel on Mustal merel nüüd seitse Vene vägede laeva, millel on Kaliber-tüüpi tiibraketid, kokku on laevadel selliseid rakette kuni 50.

Odessat tabas hilisõhtul taas raketirünnak

Ukraina võimud kinnitasid esmaspäeva hilisõhtul, et linna tabas taas Vene vägede raketirünnak.

Linna keskusest kostis kolm tugevat plahvatust, vahendas BBC.

The Kyiv Independenti teatel sai rünnakus viga kaks inimest. Ukraina relvajõudude teatel hävis rünnaku tagajärjel viis ehitist.

Vene väed pole Donbassis endiselt märkimisväärset edu saavutanud

Vene vägede liikumine lahingute tulipunktis Donbassis on viimastel päevadel endiselt ebaühtlane ja vaevaline, teatas USA kaitseministeerium oma ülevaates.

Vene väed on üritanud läbimurret Izjumist Lõmani suunas ning korraldanud rünnakuid Slovjanksi linnale. Lõuna-Ukrainas pole saavutatud mingit edu, sest Mariupolis võidelnud väed liiguvad väga aeglaselt põhja poole, teatas Pentagon.

Vaatamata Vene vägede rünnakutele on Harkivi linn endiselt Ukraina vägede käes ning vaenlase rünnakuid suudetakse edukalt tagasi lüüa ka mujal Ukrainas, märkis USA kaitseministeerium.

BBC: okupantide käes olevad Hersonis on olukord segane

BBC teatel nõudsid Hersoni linna okupeerivad Vene sõjaväelased nimekirju linna tühjadest korteritest. Hersoni linnapea Ihor Kolõhajev kinnitas seda BBC-le, kuid ei osanud öelda, mida Vene väed nimekirjaga peale hakkavad. Ta ei soovinud kinnitada Ukraina luure väidet, et tühjadesse korteritesse majutatakse Vene sõjaväelased.

Võimaliku referendumi kohta, mida Venemaa plaanib, et Hersonit Venemaaga liita, ei saa aga Kolõhajevi sõnul sõjaseisukorras korraldada.

Hersonis on probleeme arstimitega ning linnas levivad kuuldused, et neid ühendatakse lahti Ukraina pangandussüsteemist.

Pentagoni andmetel viiakse ukrainlasi vastu tahtmist Venemaale

USA kaitseministeeriumil on andmeid, et Vene väed viivad ukrainlasi vastu tahtmist Venemaale, ütles Pentagoni kõneisik John Kirby.

Ukraina valitsus on väitnud, et 1,2 miljonit ukrainlast on viidud Venemaale ja neid hoitakse seal laagrites. Kirby sõnul on märgid olemas, et ukrainlasi tõepoolest Venemaale viiakse.

Kirby sõnul ei käituks nii ükski vastutusvõimeline riigivõim.

USA on Ukrainale andnud pea kõik lubatud haubitsad

USA on Ukrainale üle andnud pea kõik 90 haubitsat, mille oli abiks lubanud, ütles Pentagon esmaspäeval. Lisaks on Ukrainale antud haubitsatele mõeldud 110 000 mürsku 184 000 lubatust, lisas USA kaitseministeerium.

Haubitsate kasutamiseks on vajaliku väljaõppe läbinud rohkem kui 310 Ukraina sõdurit, veel 50 on väljaõpet saamas.

Pentagon märkis lisaks oma ülevaates, et nendeni jõuavad lausa anekdootlikud teated korralagedusest Vene vägedes. Kaitseministeeriumi ametniku sõnul keelduvad paljud sõdurid ja keskastme ohvitserid edasi liikumast Donbassis.

Vene vägede moraaliprobleemist on tulnud teateid kogu sissetungi jooksul.

Zelenski: Venemaa on unustanud Teise maailmasõja õppetunnid

Venemaa on unustanud kõik, mida Teise maailmasõja võitjariik peab meeles pidama, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski oma ööl vastu esmaspäeva peetud pöördumises, kommenteerides esmaspäeval Moskvas peetavat paraadi, millega tähistatakse võitu Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas 1945. aastal.

Zelenski sõnul on vabal maailmal Teise maailmasõja õppetunnid aga selgelt meeles.

Zelenski sõnul näitab Venemaa mälukaotust rünnak koolile Luhanski lähedal, kus sai surma 60 inimest.

Venemaa režiimi juht Vladimir Putin peab esmaspäeval Moskvas Punasel väljakul võidupäeva puhul ka kõne. On spekuleeritud, et kõnes kuulutab ta välja võidu ka sõjas Ukraina vastu, samuti seda, et Putin kuulutab välja hoopis üldmobilisatsiooni. Venemaa poliitika asjatundjad ei pea väga tõenäoliseks kumbagi võimalust.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Kiiev: Moskva hoiab Ukraina vasturünnakute tõttu vägesid Belgorodi oblastis

Ukraina peastaabi teatel hoiab Moskva osa oma vägedest Venemaa territooriumil, et olla valmis Ukraina vasturünnakuteks. 

"Ukraina relvajõudude edasiliikumise takistamiseks on vaenlane koondanud Belgorodi oblastisse kuni 19 pataljoni taktikalist gruppi (BTG)," teatas peastaap. 

"Venelased hoiavad üksusi tagasi, kuna Ukraina väed jõuavad Venemaa piirile lähemale," ütlesid analüütikud telekanalile CNN. 

Ukraina peastaabi teatel toimuvad kõige ägedamad lahingud Donetski oblastis, kus Vene väed üritavad edasi liikuda Lõmani linna suunas. Tegemist on tähtsa transpordisõlmega. 

Kiiev: Vene väed üritavad ületada Siverski-Donetski jõge, Ukraina korraldab vasturünnakuid

Ukraina kaitseministeerium teatas esmaspäeval, et Vene väed üritavad pealetungi Luhanski oblastis ja proovivad ületada Siverski-Donetski jõge. 

Kaitseministeeriumi pressiesindaja teatel ehitasid venelased üle jõe kolm pontoonsilda ning toetavad maavägesid suurtükiväe ja lennukitega. Kiievi teatel on venelaste eesmärk piirata ümber rindel asuv Lõssõtšanski linn. 

Telekanali CNN andmetel on üks pontoonsild juba hävitatud. Jõe ääres on näha ka hävitatud tanke ja muud sõjavarustust. 

Ukraina-meelsed meeleavaldajad valasid Venemaa suursaadiku Poolas üle punase värviga

Venemaa suursaadik üritas Nõukogude Liidu sõdurite kalmistule lilli asetada. Siis valatigi ta punase värviga üle. 

Medinski: läbirääkimised jätkuvad

"Läbirääkimised Venemaa ja Ukraina vahel pole peatunud, neid peetakse distantsilt," ütles esmaspäeval Venemaa presidendi nõunik Vladimir Medinski. 

Medinski ei täpsustanud, millal jätkuvad näost näkku läbirääkimised. Venemaa ja Ukraina esindajate vahel toimusid esimesed läbirääkimised juba 28. veebruaril.  

Ühendkuningriik kehtestas Venemaale täiendavad sanktsioonid

Sanktsioonid kehtestati ka Venemaa satelliitriigile Valgevenele. Muuhulgas nähakse sanktsioonidega ette imporditariifid väärismetallidele ja mitmesugused ekspordikeelud. Imporditariifide alla hakkavad muude metallide hulgas kuuluma ka pallaadium ja plaatina ning keelud puudutavad pea 20 miljardi eurost kaubandusvaldkonda.

Ekspordikeeldude ulatuseks hinnatakse üle 290 miljoni euro ning need puudutavad peamiselt nii kerge- kui rasketööstust.

Ühendkuningriigi rahvusvahelise kaubanduse ministri Anne-Marie Trevelyani sõnul tekitab ulatuslik sanktsioonidepakett suurt kahju Venemaa sõjamasinale.

Ukraina pealinn Kiiev Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CARLOS BARRIA

Jaapan on põhimõtteliselt valmis loobuma Vene naftast

Jaapan on Vene toornafta sisseveost valmis põhimõtteliselt loobuma, ütles peaminister Fumio Kishida Maailma rikkaimate tööstusriikide rühma G7 videokohtumisel.

Kishida sõnul on loobumine Jaapanile kui väga energiasõltlikule riigile raske, kuid praegu on olulisem G7 ühine reaktsioon Venemaa sõjategevusele Ukrainas. Venemaa on Jaapanile nafta ja maagaasi tarnijate hulgas viiendal kohal.

Lockheed Martin kahekordistab Javelin-tüüpi tankitõrjerelvade tootmist

USA relvafirma kavatseb kahekordistada raketiheitjate tootmist, mis Ukrainas pea kultusstaatusesse on tõusnud ning folkloori osaks saanud.

Firmajuhtide kinnitusel on Lockheed Martin valmis tõstma toodangut 4000 raketiheitjani aastas.

Firmajuhtide sõnul alustatakse toodangu suurendamist kohe ning põhjus pole mitte ainult Venemaa sõjategevus Ukrainas, vaid ka Venemaalt, aga ka Hiinast lähtuv oht üldiselt.

Ben Wallace: Putinile saagu osaks Hitleri saatus

Venemaa režiimi juhi Vladimir Putini lõpp peab olema samasugune nagu Natsi-Saksamaa diktaatoril Adolf Hitleril, ütles Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace, kommenteerides Venemaa õhurünnakut koolimajale Luhanski lähedal, mis langes juhuslikult kokku Teises maailmasõjas Saksamaa üle saavutatud võidu päevaga.

Wallace'i sõnul peegeldavad Putin, tema lähikondlased ja kindralid natside sõjakuritegusid.

Välisminister Liz Truss lisas, et Putin koos oma lähikonnaga tuleb sõjakuritegude eest tingimata vastutusele võtta.

Hitler lõpetas oma elu Berliini langemisest kuuldes enesetapuga, suur osa teistest Natsi-Saksamaa juhtidest mõisteti Nürnbergi tribunalil süüdi ja hukati.

Trudeau: Putin häbistab II Maailmasõjas võidelnud Vene sõdureid

Venemaa režiimi juht Vladimir Putin häbistab miljoneid Vene sõdureid, kes Teises maailmasõjas fašismi vastu võitlesid, ütles Kanada peaminister Justin Trudeau uudisteagentuurile Reuters antud intervjuus.

Pühapäeval Kiievis Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga kohtunud Trudeau sõnul on kohatu absoluutselt kõik, mida Putin esmaspäevases võidupäevakõnes ütleb, öelgu ta seal mida iganes.

"Putin arvestas suurejooneliselt valesti, saamata aru, kui suurelt võitlevad ukrainlased kangelastena, kaitstes oma keelt, oma identiteeti, oma alasid," ütles Trudeu.

Kanada peaminister ütles veel, et Putin ei saanud ka aru, kui otsustavalt seisid lääneriigid demokraatia eest ja andsid Ukrainale vahendid sõja võitmiseks Putini vastu.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 25 650;

- tankid 1145;

- jalaväe lahingumasinad 2764;

- lennukid 199;

- kopterid 158;

- õhutõrjesüsteemid 87;

- autod ja muud sõidukid ning kütuseveokid 1970;

- laevad / paadid 12;

- tiibraketid 94

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Putini hinnangul ohustab NATO Venemaad

Venemaa president Vladimir Putin väitis esmaspäeval, et Venemaa sissetung Ukrainasse oli vajalik, sest lääneriigid ohustavad Venemaa territooriumit.

"Kiievis öeldi, et nad võivad saada tuumarelvi ja NATO hakkas uurima meie lähedal asuvaid territooriume. Sellest sai ilmselge oht meie riigile ja piiridele. Kõik viitas sellele, et meil on vaja võidelda," ütles Putin.

Toimetaja: Arni Alandi, Karl Kivil, Marko Tooming

Allikas: BBC - CBS - Al Jazeera - DW - 24 Kanal - The Guardian - The Times - Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: