Viljandi võtab Jaak Joala monumendi maha

{{1610615520000 | amCalendar}}
Skulptor Mati Karmini loodud Jaak Joala monumendi paigaldamine.
Skulptor Mati Karmini loodud Jaak Joala monumendi paigaldamine. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Viljandi võtab Jaak Joala vastuolulise kuju maha, ütles linnapea Madis Timpson.

Tõenäoliselt teeb linnavalitsus esmaspäeval otsuse ausammas teisaldada, rääkis Timpson (Reformierakond) neljapäeval ERR-ile.

"Lähtudes sellest, et kogu see Joala samba asi on Viljandi linna elanikke lõhestanud ja ka sellest, et [taiese autor] skulptor Mati Karmin on mulle öelnud, et temal on pehmelt öeldes juba kõrini sellest samba saagast, ma arvan, et mõistlik oleks see sammas sellisel kujul siit ära viia," ütles linnapea, lisades, et tema teeb esmaspäeval linnavalitsusele ettepaneku ausammas teisaldada.

Jaak Joala nime, näo ja käte kujutiste eemaldamist monumendilt hiljemalt esmaspäevaks, 18. jaanuariks, nõudis tema lesk Maire Joala, keda esindav advokaadibüroo Triniti saatis Viljandi linnavalitsusele esmaspäeval sellekohase nõude. Vastasel juhul lubas Maire Joala kohtusse minna.

Timpson rääkis, et tema arvates ei ole taolistel kohtuasjadel mõtet ning seepärast tuleks monument ära viia nii kiiresti kui võimalik. "See tähendab pigem päevi, mitte kuid ega aastaid," lisas ta.

Küsimusele, kuhu monument viiakse, vastas Timpson: "Kuhu, seda ma veel ei oska öelda, aga sellisel kujul seda siin eksponeerida, ma arvan, et ei ole enam mõtet."

Advokaadibüroolt Triniti ei õnnestunud ERR-il neljapäeval kommentaari saada. Büroo esindaja ütles, et kommenteerivad teemat pärast Viljandi linnavalitsuselt vastuse laekumist.

Ausammas, mille püstitamise algatas MTÜ Meie Viljandi juhatuse esimees, Viljandi linnavolikogu liige Harri Juhani Aaltonen (Isamaa), on kaasa toonud linnaelanike ja kunstiekspertide vastakad kommentaarid.

Viljandi volikogu esimees, Joala kuju püstitamise üks algatajatest Helir-Valdor Seeder ütles Vikerraadio saates "Uudis+", et monumendi korraldamise enda peale võtnud MTÜ on algusest peale koos Karminiga soovinud sellele Viljandis teist kohta.

Monumendi praeguse paiga käis välja Viljandi linnavalitsus koostöös linnakunstnikuga ja linn jäi kuju initsiaatorite korduvatele soovitustele otsus ümber vaadata oma seisukoha juurde, ütles Seeder.

"Seda võib loomulikult arutada, kus selle asukoht kõige sobilikum ja parem on. Aga ma julgen öelda, et see ausammas olemuslikult oma eesmärki (Joala mälestuse jäädvustamine Viljandis – toim.) on igakülgselt täitnud. Ta on saanud nii tuntuks ja kuulsaks, praegu kõik teavad, et Jaak Joala on Viljandis sündinud ja ääretult palju inimesi on käinud seda vaatamas."

Seeder ei nõustu väitega, nagu oleks Jaak Joala lesele Maire Joalale, kes on laulja nimepatendi omanik, näidatud eskiis ja lõpuks valminud kuju kaks erinevat asja. Samas leidis Seeder, et pretensioonid tuleb läbi arutada ja leida kokkuleppe korras lahendus.

Toimetaja: Mait Ots, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: