USA jätkab Vaikse ookeani piirkonnas Hiina mõjuvõimu piiramist

Joe Biden ja Fumio Kishida
Joe Biden ja Fumio Kishida Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/JONATHAN ERNST

Ajaleht The Times kirjutab, et USA president Joe Biden kutsub esmaspäeval Vaikse ookeani piirkonna juhte üles tegema omavahel suuremat koostööd. Selle eesmärk on piirata Hiina mõjuvõimu kasvamist.

Biden kohtub esmaspäeval Jaapani peaministri Fumio Kishidaga. Riigipead arutavad Tokyo plaane suurendada Jaapani sõjaväge, teatas The Times

Tokyo tahab kahekordistada oma kaitse-eelarvet. Selle käigus kasvaksid Jaapani sõjalised kulutused kahe protsendini SKP-st. 

"Ajad on muutunud. Vaikse ookeani piirkonna demokraatlikes riikides leitakse, et on vaja teha palju rohkem koostööd. Mitte ainult sõjaliselt, vaid ka majanduslikult ja poliitiliselt," ütles Biden. 

Kishida teatab Bidenile, et Tokyo tahab arendada oma vastulöögivõimet. Eeldatavasti kinnitab Biden Jaapanile, et riik jääb osaks USA heidutuspoliitikast, mis hõlmab tuumakaitse pakkumist, teatas ajaleht Japan Times. 

Hiina merevägi korraldab üha rohkem sõjalisi õppusi Jaapani saarte lähedal. Samuti laiendab Hiina õppusi Taiwani saarte lähedal. Satelliidipildid näidatavad, et Hiina laiendab oma mereväge, vahendas The Times. 

"Hiina üritab loobuda Venemaa relvadest. Paljud riigi relvasüsteemid on kopeeritud Nõukogude Liidu armeelt. Venelaste sõjaline ebaõnnestumine Ukrainas on pannud ka Hiina piinlikku olukorda," ütles Shanghai ülikooli merendusekspert Ni Lexiong.

Hiina tahab oma mereväge nüüd moderniseerida. "Võimsa ja kaasaegse mereväe ehitamine on maailmatasemel armee ülesehitamisel väga oluline," ütles hiljuti Hiina juht Xi Jinping. 

Vastuseks Bideni Aasia-reisile proovib Hiina nüüd tugevdada sidemeid Ladina-Ameerika riikidega. Hiina välisminister Wang Yi vestles hiljuti oma Ecuadori, Nicaragua ja Uruguay kolleegidega. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: