Türgi nõuab Rootsilt julgeolekugarantiid ja võitlust terrorismiga

Türgi president Recep Tayyp Erdogan
Türgi president Recep Tayyp Erdogan Autor/allikas: SCANPIX/AP/Turkish Presidency

Türgi ametnikud kohtuvad kolmapäeval Ankaras Rootsi ja Soome delegatsioonidega, et arutada Stockholmi ja Helsingi taotlusi saada NATO liikmeks. Teisipäeval esitas Türgi nõuete loetelu Rootsi NATO liikmesuse heakskiitmiseks.

Türgi valitsus kirjutab Rootsile esitatavate nõuete kaaskirjas, et alates 2017. aastast on nad taotlenud Rootsilt PKK / PYD (Kurdistani Tööpartei/ Süüria Demokraatliku Liidupartei) ja Fetullah Güleni liikumistega seotud inimeste väljaandmist, saamata Rootsilt positiivset vastust.

Türgi nõuab Rootsilt kontakti katkestamist Süüria kurdi YPG-ga, mida Türgi võrdsustab PKK-ga.

Türgi nõuab Rootsilt terrorismi rahastamise lõpetamist. Türgi teatel on Rootsi andnud PKK-le / PYD-le 376 miljonit dollarit.

Kuigi Rootsi on märkinud PKK terroristlikuks organisatsiooniks, ei usu Türgi, et ta seda praktikas järgib.

Türgi kirjutab ka, et Rootsi on varustanud PKK/PYD relvadega.

Rootsi välisministeeriumi teatel ei anna Rootsi Kirde-Süüria omavalitsusele rahalist abi ega sõjalist toetust.

Aastatel 2016–2023 andis Rootsi Süüria kriisi lahendamiseks ligikaudu 376 miljonit dollarit, mille eesmärk oli toetada Süüria rahvast, aga ka Süüria põgenikke ja neid vastuvõtvaid kogukondi naaberriikides.

"Süüria kurdid osalevad eelkõige Kirde-Süüria toetamises, kuid Rootsi ei toeta Süüria kurdidele ega Süüria kirdeosa poliitilistele või sõjalistele struktuuridele mingit sihtotstarbelist abi," kirjutas välisministeerium SVT-le saadetud meilis.

Samuti nõuab Ankara Rootsilt Türgi-vastaste relvasanktsioonide tühistamist.

Türgi ootab Rootsilt ka tõhusamat koostööd terrorismivastases võitluses. Seetõttu ootab riik Rootsilt konkreetseid tagatisi Türgi julgeoleku kohta.

Varem on olnud juttu nimekirjadest neist, kelle väljaandmist Türgi nõuab, kuid praeguses nõudmiste paketis nimesid ei esitata.

Rootsi välisminister Ann Linde nendib, et käimas on mitmeid diplomaatilisi jõupingutusi ning hoidub nõudeid kommenteerimast.

Toimetaja: Margitta Otsmaa

Allikas: SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: