Kallas: Rootsi ja Soome liitumine NATO-ga suurendab meie kõigi julgeolekut

Peaminister Kaja Kallas kohtus Rootsi peaministri Magdalena Anderssoniga.
Peaminister Kaja Kallas kohtus Rootsi peaministri Magdalena Anderssoniga. Autor/allikas: Jürgen Randma

Peaminister Kaja Kallas ütles kohtumisel Rootsi peaministri Magdalena Anderssoniga, et Eesti toetab Rootsit igakülgselt kogu NATO-ga ühinemise protsessi vältel.

Kallas ütles, et ta tunnustab Rootsi valitsuse otsustavat tegutsemist ja liidrirolli NATO-ga liitumise otsuse tegemisel.

"Rootsi ja Soome liitumine NATO-ga suurendab meie kõigi julgeolekut," ütles ta. Kallas lisas, et Rootsi ja Soome liitumine NATO-ga on võimalus avada uued uksed ka Eesti ja Rootsi kaitsekoostöös.

Kallas arutas Rootsi kolleegiga Ukraina toetamist ja edasisi võimalusi Kremli sõjamasina peatamiseks. "Me ei tohi teha samu vigu, mida oleme juba varasemalt korduvalt teinud. Kui me ei suuda agressorit peatada, siis arvab ta, et agressioon tasub enda ära ja kõik sõjakoledused korduvad," rääkis Kallas.

"Peame hoiduma ennatlikust rahust Ukrainas. Rahu sõlmimine iga hinna eest on ohtlik, see peab toimuma ukrainlaste enda soovil ja tingimustel," lisas ta.

Kallas ütles, et Ukraina vajab jätkuvalt esmajärjekorras sõjalist tuge, et agressori vastu võidelda ja oma territoorium vabastada.

Samuti märkis Kallas, et Ukraina võitleb euroopalike väärtuste ja Euroopasse kuulumise nimel. "Peame andma Ukrainale selge lootuse saada Euroopa Liidu kandidaatriigiks. Ukraina peaks saama võimaluse end selles vallas tõestada – täpselt nagu nad on seda juba teinud oma vaprusega lahinguväljal," sõnas ta.

Kallase sõnul on ta pühendunud töötama kogu Läänemere piirkonna sügavama lõimumise nimel ning siin on digitaalsel ja rohelisel üleminekul palju pakkuda. "Eile olin koos äridelegatsiooniga Göteborgis. See oli pikalt planeeritud visiit, mis keskendus kestlikule arengule ja rohelistele tehnoloogiatele. Just nendes valdkondades on Rootsit külastanud Eesti ettevõtted koostööst huvitatud," sõnas ta.

Peaministrid kõnelesid ka energia- ja kliimaküsimustest. Peaminister Kallase sõnul loodab Eesti Rootsi aktiivsele koostööle Läänemere merevõrgu arendamisel. "Ka kliimaküsimustes ja EL-i kliimaeesmärkide saavutamisel teeme Rootsiga tihedat koosööd. Metsarikastel riikidel nagu Eesti ja Rootsi on oluline leida jõukohane lahendus kliimaläbirääkimistel."

Kallas võttis kolmapäeval Stockholmis osa ka mõttekojas Folk och Försvar toimunud avalikust arutelust, mis keskendus julgeolekuküsimustele Läänemere piirkonnas. Samuti osales ta ärilõunal Rootsi suurettevõtete ja arenduskeskuste juhtidega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: