Prokuratuur valmistab ette Clyde Kullile süüdistuse esitamist

{{1654746720000 | amCalendar}}
Clyde Kull välisministeeriumi teeneteristide jagamisel veebruaris 2020.
Clyde Kull välisministeeriumi teeneteristide jagamisel veebruaris 2020. Autor/allikas: Marko Mumm / välisministeerium

Riigiprokuratuur on lõpule viinud Eesti ühe staažikama diplomaadi Clyde Kulli kriminaalasja kohtueelse uurimise ja teeb ettevalmistusi süüdistuse esitamiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Asja uurinud kaitsepolitsei heidab Kullile ette seda, et ta on varjanud oma Venemaal asuvat kinnisvara ja selle kinnisvara kinkelepinguga kolmandale isikule ümbervormistamist, samuti kinnisvara üürimisest saadavat tulu, kokkupuuteid välisriigi luure- ja julgeolekuteenistustega ning välismaiseid investeerimis- ja pangakontosid, selgub neljapäeval ilmunud uudisest.

Valmiv süüdistus samas keskendub hoopis väidetavale omastamisele.

Riigiprokuratuur ja kaitsepolitsei esitasid Kullile kahtlustuse 2021. aasta kevadel.

Toonane riigiprokurör Inna Ombler ütles, et kahtlustus on esitatud omastamises ametiisiku poolt ja lisaks riigisaladusena salastatud välisteabe käitlemise nõuete rikkumises.

Menetlus algatati kapo initsiatiivil pärast seda, kui välisministeerium oli kapolt taotlenud Kulli salajase taseme riigisaladusele juurdepääsemise loa pikendamist.

Nüüdseks on riigisaladuse osa kahtlustusest ära kukkunud.

"Omastamise kahtlustust puudutavatele küsimustele vastamine eeldaks asja sisu ja kogutud tõendite avamist. Kuna me seda teavet praeguses menetlusfaasis ei avalda, ei saa me ka nii üksiksasjalikele küsimustele vastata," selgitas ajalehele riigiprokuratuur. "Kriminaalasja kohtueelse menetluse käigus selgus, et riigisaladuseks kuulutatud dokumentidega seotud etteheide ei vasta kuriteokoosseisule, mistõttu kriminaalmenetlus selles osas lõpetati. Samadel asjaoludel on kaitsepolitseiametis alustatud väärteomenetlust."

Kull teatas Eesti Päevalehes avaldatule reageerides neljapäeval, et prokuratuur pole esimese kahtlustuse, omastamise osas, kohtueelset menetlust veel lõpule viinud.

"Artiklist jääb mulje, et prokuratuur valmistab ette süüdistust seoses KaPo uurimisega väidetavate Venemaa kinnisvara, julgeolekukontaktide jms varjamisega seoses ja selle alusel, lisades küll, et omastamise kahtlusega," teatas Kull ERR-ile.

"Tegelikult on tegu kahe erineva juriidilise protseduuriga, üks on kapo poolt läbiviidud julgeolekukontroll riigisaladuse loa pikendamise asjus, kus kapo keeldus sellest ülaltoodud etteheidete alusel ning selle oleme koos kaitsjaga vaidlustanud halduskohtus, teine on prokuratuuri poolt alustatud kriminaalmenetlus omastamise (esinduskulud) ning väidetava riigisaladuse hoidmise rikkumise küsimuses, mis nüüdseks on lõpetatud. Prokuratuur pole esimese kahtlustuse, omastamise osas, kohtueelset menetlust veel lõpule viinud," märkis Kull.

Tõenäoliselt inkrimineerib kapo Kullile suhteid ajast, kui Kull õppis Moskva riiklikus rahvusvaheliste suhete instituudis, märgib Eesti Päevaleht. Kull pole õpinguid ise kunagi varjanud ja seni pole need tema taustakontrolli mõjutanud.

Eesti Päevaleht kirjutab, et Kulliga juhtunu paistab paljudele ülepingutatud, et mitte öelda ebaõiglane.

Kull ei kritiseeri välisministeeriumi, küll aga nentis ta, et riigiprokuratuur ja kapo on tema ja ta karjääri hävitanud.  

Allikas: Eesti Päevaleht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: