Facebook kaalub USA meediamajadega uusi kokkuleppeid

Meta on Facebook'i emafirma
Meta on Facebook'i emafirma Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Facebook maksab paljudele uudisteorganisatsioonidele USA-s nende sisu jagamise eest oma keskkonnas, ent nüüd on sotsiaalmeediahiid ümber hindamas meediamajadele maksmise kokkuleppeid.

Osa meediamaju saab Facebookilt üle 10 miljoni dollari aastas. Facebook maksab aastas üle 15 miljoni dollari Washington Postile, veidi üle 20 miljoni dollari New York Timesile ja üle 10 miljoni The Wall Street Journalile, vahendas the Wall Street Journal. Enamik USA meediaväljaannetest saab vaid murdosa suurtele uudisteorganisatsioonidele makstud summast.

Kokkulepete tuum on USA-s ja Ühendkuningriigis ligipääsetav Facebooki uudiste sektsioon, mille kaudu lugejad saavad osa meediaväljaannete artikleid tasuta lugeda. Kolmeaastane leping meediamajade ja Facebooki vahel sõlmiti 2019. aastal ehk peaks aeguma selle aasta jooksul.

Facebook pole näidanud valmidust kokkuleppe uuendamiseks. Sotsiaalmeediahiid on oma huvi nihutanud uudistelt suunamudijatele, et paremini konkureerida TikTokiga. Samuti suurendab ettevõte investeeringuid Metaverse'i, mida ilmestab Facebooki otsus nimetada oma emafirma ümber Metaks.

Meta tegevjuht Mark Zuckerberg on väidetavalt häiritud paljude riikide plaanist sundida Facebooki ja Google'i emafirmat Alphabeti uudiste eest maksma. Sellise arengusuuna pärast on vähenenud Zuckerbergi huvi laiendada uudiste rolli Facebooki keskkonnas. Juba 2018. aastaks oli Facebooki ja Google'i käes 77 protsenti USA reklaamitulust kohalikul tasandil.

Uudisteorganisatsioonid pole interneti ja eriti sotsiaalmeedia ajastul enam suutelised Google'i ja Facebookiga reklaamitulu pärast konkureerima. Samuti on meediamajad kritiseerinud tehnoloogiaettevõtteid, kuna nad ei maksa neile internetis jagatud uudiste eest.

Regulaatorid Euroopa Liidus, Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Austraalias ja Ameerika Ühendriikides on astunud samme, et panna Google ja Facebook maksma nende kaudu jagatud uudiste eest. Facebook oli eriti vastu Austraalia vastavale seadusele, mistõttu lõpetati riigis Facebooki kaudu kõikide uudiste jagamine. Samasugune seadus on kaalumisel Ameerika Ühendriikides ja Kanadas.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: