Prantsusmaa presidendi valimisliit kaotas enamuse parlamendis
Ehkki Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juhitav valimisliit Üheskoos sai Prantsusmaa uues rahvusassamblees kõige rohkem kohti, kaotas valimisliit parlamendienamuse, sest nii vasakpoolsed kui ka parempopulistid esinesid väga tugevalt.
Üheskoos sai uues Rahvusassamblees 245 kohta, tema peamisele rivaalile, vasakrohelisele Uuele Ökoloogilisele Ja Sotsiaalsele Rahvaliidule ehk NUPES-ile langes osaks 131 kohta, muud vasakpoolsed viisid veel 23 kohta. Valimisliidu Üheskoos peamiseks parlamendiliitlaseks peetavate vabariiklaste saagiks sai 64 kohta. Prantsusmaa poliitikavaatlejaid tõsiselt üllatanud tähelennu tegi parempopulistlik Rahvusliit, mis suutis oma kohtadel arvu kasvatada kaheksalt 89 saadikukohani. Nädala eest peetud valimiste esimeses voorus Marine Le Peni juhitavale parteile miski sellist edu ei ennustanud.
Macroni meelehärmiks on ka vabariiklased tulevase valitsuskoostöö suhtes praegu väga umbusklikud. Vabariiklaste juhi Christian Jacobi sõnul oli valimisliidu Üheskoos tulemus valus läbikukkumine Prantsusmaa presidendi jaoks, kes on küüniliselt aidanud Prantsusmaa äärmusjõududel esile tungida.
Presidendi jaoks viletsa valimistulemuse taga on ka valijate loidus. Rohkem kui pooled valimisõiguslikud kodanikud leidsid endale valimisjaoskonda tulemise asemel muud tegevust, mistõttu valimisaktiivsus jäi vaid 46,23 protsendi peale. Koha parlamendis kaotas mitu senist ministrit, samuti Prantsusmaale kuuluva Guadeloupe'i saare peaminister.
Oma koha Prantsuse parlamendis kaotasid ka mitmed olulised Macroni valimisliidu liikmed, sh praegune spiiker Richard Ferrand ja Macroni erakonna fraktsiooni juht Christophe Castaner. Samuti jäid ametis priiks terviseminister Brigitte Bourguignon ja keskkonnaminister Amélie de Montchalin, mistõttu nad on tõenäoliselt sunnitud tagasi astuma Prantsusmaal kehtiva poliitilise tava järgi, vahendab Politico.
Uus hiljuti ametisse määratud peaminister Elisabeth Borne jäi napilt oma ametikohale ning lubas, et Macroni juhitud valimisliit otsib parlamendis liitlasi, kellega saab koostööd teha.
Prantsusmaal ei ole 1980ndatest olnud olukorda, kus presidendi partei on küll suurim, kuid mitte absoluutses enamuses.
Praeguse parlamendiseisuga ei suuda Macron tõenäoliselt oma põhilisi lubatud reforme, sh vastuoluline pensionireform, läbi suruda.
Prantsusmaal on ka spekulatsioonid, et Macron võib välja kuulutada erakorralised valimised aasta või enama pärast, et saada töötav parlamendienamus.
Toimetaja: Arni Alandi
Allikas: BBC - France 24 - Politico