Kreml süüdistab Kasahstani Vene-vastaste meeleolude õhutamises

Žomart Tokajev ja Vladimir Putin
Žomart Tokajev ja Vladimir Putin Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STR

Kreml süüdistab Kasahstani russofoobia ignoreerimises ja Vene-vastaste meeleolude õhutamises. Kasahstani inimesed kardavad, et Venemaa võib pärast Ukraina sõda rünnata ka Kesk-Aasia riiki.

Venemaa peaprokurör Igor Krasnov väitis hiljuti, et Ukraina aktivistid aitavad Kasahstanis õhutada Venemaa-vastaseid meeleolusid. 

"Mind informeeritakse regulaarselt, et Ukraina valitsusväliste organisatsioonide abil areneb ka Kasahstanis aktiivne russofoobne tegevus," ütles Minskis Krasnov. Ta kohtus siis ka oma Kasahstani kolleegiga. 

Kreml õigustab oma sõjalist tegevust Ukrainas sellega, et kaitseb seal etnilisi venelasi. Moskva väidab, et etnilisi venelasi diskrimineeritakse ka Moldovas. 

Kasahstani ja Venemaa vahel on maailma pikim katkestuseta maismaapiir. Mõlemad riigid on ametlikult suured liitlased. Venemaa sissetung Ukrainasse on aga seda liitu õõnestanud, vahendas The Telegraph.

Hiljuti teatas Kasahstani juht Žomart Tokajev, et ei toeta Donbassi venemeelsete piirkondade iseseisvumist. Kremliga seotud propagandistid on pärast seda üha rohkem kritiseerinud Kasahstani valitsust. 

Tavalised kasahhid muretsevad, et Venemaa võib pärast Ukraina sõda rünnata ka Kesk-Aasia riiki. "Jah, kindlasti me võime olla järgmised. Meie armee on väike, see sobib Venemaale," ütles üks kohalik elanik 

Kasahstanis elab umbes 19 miljonit inimest. Riigis elab ka 3,5 miljonit etnilist venelast. Kasahstan on muutunud ka pelgupaigaks sõjavastastele venelastele. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: