Europarlament hääletab tuuma- ja gaasiinvesteeringute roheliseks liigitamise kava

Gaasikompressorjaam
Gaasikompressorjaam Autor/allikas: AmberGrid

Euroopa Parlament arutas teisipäeval Euroopa Komisjoni kava, mis liigitab tuuma- ja gaasiinvesteeringud keskkonnasäästlikeks ning kolmapäeval läheb kava parlamendis hääletusele. Eesti eurosaadiku Andrus Ansipi (RE) seisukoht kattub Eesti valitsuse omaga mitte toetada plaani vetostamist.

Euroopa Komisjon tegi märtsis ettepaneku lisada gaasi ja tuumaenergia investeeringud keskkonnasäästlike majandustegevuste loetellu. Selle eesmärk on hoogustada rohelisi investeeringuid.

Juunis hääletas aga europarlamendi majandus- ja keskkonnakomisjon Euroopa Komisjoni vastu.

"Euroopa Komisjoni määrus jõustub automaatselt juhul kui Euroopa Parlament ei esita sellele vastuväidet ja selle vastuväite hääletus toimub parlamendis homme. Sellest sõltub, kas loetakse kestlikuks ka investeeringud tuumaenergiasse ja maagaasi või mitte," rääkis Ansip.

"Mina isiklikult kavatsen hääletada sellele vastuväitele vastu," ütles Euroopa Parlamendi saadik Andrus Ansip ERR-ile. "Ehk siis öelda, et võib küll praegusel ajal nii tuumaenergiat kui ka maagaasi energia tootmiseks kasutada."

Maagaasi puhul võib mõte küll Vene gaasile minna, kuid Ansipi sõnul ei peaks gaasist energia tootmist kohe Vene energiaga seostama.

"Kogu maailma gaas ju Vene gaas ka ei ole," lausus Ansip. "Vene gaasist tahetakse nagunii lahti saada. Aga see oht on olemas – kui investeeringud on tehtud ja ükskord see Vene gaas väga odavalt tulema hakkab, siis võidakse selle külge klammerduda ja jäädagi seda kasutama."

Ansip ise kumbagi vastu hääletanud parlamendikomisjoni ei kuulu, kuid ta ütles, et parlamendis lähevadki sellised arvamused lahku.

Ühed arvavad, et praegustes oludes on hädavajalik tuumaenergia ja maagaasi investeeringud kestlike hulka lisada. Teised leiavad, et 2018. aastast kehtivat taksonoomia määrust muutma ei peaks.

Ansipi sõnul tähendab taksonoomia finantsmaailmas majandustegevuste liigitust vastavalt sellele, kas investeeringud on kestlikud või mitte.

"Põhimõtteliselt see ei keela ega käse kellelgi midagi teha," rääkis Ansip. "Kestliku rahastamise taksonoomia järgimine on turuosalistele täiesti vabatahtlik. Küll aga peavad börsiettevõtted teavitama, kas ja millises ulatuses nad taksonoomiat järgivad, nii et finantsturgudele seal otseselt kindlasti mõju on."

Võrreldes loodusliku gaasiga saastavad kivisüsi ja põlevkivi keskkonda neli korda rohkem.

"Komisjon on ette pannud klassifitseerida üleminekumeetmena investeeringud maagaasi kestlikeks. Tuumaenergia puhul ei väida keegi, et tuumaenergiajaamad emiteerivad süsinikdioksiidi. Aga samas kõik teavad ka seda, et ega tuumakütus taastuv kütus ei ole," ütles ta. Küsimus on, kas seda kestlikuks lugeda või mitte.

"Aga need, kes on kõige rohelisema mõttelaadiga, ei taha näha ei gaasi ega tuumaenergia kasutamist elektri tootmises," sõnas Ansip. "Ja ammugi ei lubaks nad siis kivisütt. Aga samas vajadus on olemas ja ajutise meetmena on Komisjon teinud sellise ettepaneku, et lugeda tinglikult kestlikuks ka investeeringud tuumaenergiasse ja maagaasi."

Selleks, et komisjoni ettepanek läbi ei läheks, peab hääletama parlamendi absoluutne enamus. Seejärel võtab komisjon ettepaneku kas tagasi või muudab seda.

Ansip märkis, et mitmed finantsasutused on juba ka teatanud, et ei plaani taksonoomia liigitust järgima hakata. "Mingit väga radikaalset muutust sellest homsest hääletamisest ükspuha, mis suunas ta läheb, tulemas ei ole."

Toimetaja: Mirjam Koch

Allikas: Intervjueeris Mall Mälberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: