Teadlased asusid uurima Liivi lahte plaanitava tuulepargi mõju kalastikule

Foto: ERR

Liivi lahte tuleb tulevikus tuulepark, kuid seal peab säilima ka mere elurikkus. Eesti Energia rajatava tuulepargi võimalikku mõju uuritakse kokku enam kui 15 valdkonnas ning juba on alustatud kalastiku uurimist võrguseirega.

Järgmise kahe-kolme aasta jooksul viiakse läbi hulk uuringud ja saab selgeks, milline on kavandatava tuulepargi mõju loodusele ja sotsiaalmajanduslikule keskkonnale.

Uuringu tarvis tehakse kavandatava tuulepargi alal katsepüüke, et vaadata, millised kalad ja kui suures koguses on selles paigas liikvel. Võrgud tuuakse Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi Pärnu baasi, kus seisab ees mõneti tüütu töö: kõik kalad tuleb ükshaaval võrkudest välja nokkida. Aga uuringuga selguvad paljud asjad.

"Kas on tegemist näiteks kudeva kalaga või siis on näiteks hästi suure arvukusega kalakoondised, kes on näiteks teel oma kudealadele - kõik sellised asjad saaks paika ja oleks teada," rääkis TÜ Eesti mereinstituudi ihtüoloog Heli Shpilev.

"Üldiselt, keda meil siin kõige rohkem on, on räime, nagu ikka Liivi lahes. Räim on praegu lihtsalt hajutatult oma toitumisaladel Liivi lahes laiali ja ei ole mingeid suuri koondumisi praegusel aastaajal," rääkis Shpilev, kelle sõnul on räime kõrval leitud ka mõni tint ja merihärg.

"Tõenäoliselt tuleb ka nolguseid. Merihärjad ja nolgused on põhjakoosluse kalad. Meil püügid käivad siis ka põhja lähedal, et hõlmata kogu kalastikku," ütles Shpilev.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: