Läti kavatseb tugevalt vähendada Vene kodanike elamislubade pikendamist

Läti peaminister Krišjanis Karinš.
Läti peaminister Krišjanis Karinš. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Läti valitsuskoalitsioon otsustas teisipäeval, et Vene kodanike ajutisi elamislubasid Lätis hakatakse uuendama ainult äärmisel vajadusel, vahendas Läti rahvusringhääling LSM.

Läti kavatseb lähinädalatel üle vaadata Vene kodanikele ajutiste elamislubade andmise põhimõtted.

Läti peaminister Krišjanis Karinš ütles, et koalitsioonivalitsus jõudis kokkuleppele, mille järgi uuendatakse Vene kodanike ajutisi elamislubasid ainult äärmisel vajadusel.

"Täna arutasid koalitsioonierakonnad seda küsimust. Kõigil olid sarnased mõtted. Me liigume põhimõtte poole, mille järgi Vene kodanike elamislubasid Lätis põhimõtteliselt ei uuendata. Nende uuendamine saab olema võimalik vaid äärmiselt erakordsetes olukordades," ütles Karinš.

Siseministri Kristaps Eklonsi sõnul kuuluvad erakordsete juhtumite alla Lätis õppivad tudengid ning Lätis elav abikaasa. Samuti jääb humanitaarkaalutlustel elamisloa andmine.

Siseminister pakkus ka välja, et pikaajaline elamisluba antakse Lätis ainult neile, kes on läbinud ametliku keeletesti.

Praegu on Lätis ajutise elamisloaga 9000 Vene kodanikku. Ligikaudu 37 000 Vene kodanikul on Lätis pikaajaline elamisluba.

Alates 25. veebruarist on Läti diplomaatilised esindused lõpetanud viisade andmise Vene kodanikele. Kuigi Läti enam ei väljasta viisasid Vene kodanikele, saavad Vene kodanikud siiski ületada Läti riigipiiri, kui neil on mõne teise Schengeni riigi viisa.

Läti piirivalve andmeil sisenes Lätti märtsikuus üle 10 000 Vene kodaniku. LSM-i sõnul esines juhtumeid, kui piirivalve ei ole riiki lubanud isikuid, kes võivad ohustada avalikku korda ja rahvuslikku julgeolekut.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: