Euroopat ohustab 500 aasta karmim põud
Euroopa Liidu Teadusuuringute Ühiskeskus (Joint Research Centre – JRC) avaldas teisipäeval raporti, mille järgi üle poole Euroopast on põuaohus ning pea viiendikku Euroopat ähvardab veepuudus, vahendas EU Observer.
Kuigi lõplik info Euroopa kliimaolude kohta ja kaasnevad prognoosid saabuvad alles hiljem, võib JRC hinnangul Euroopat ähvardada 500 aasta karmim põud.
Karmid põuatingimused on selgelt nähtavad Itaalias, mitmes Prantsusmaa osas, Ida-Saksamaal, Lõuna-Norras ja Balkanil.
Viimase nädala jooksul on mitmel pool küll esinenud sademeid, kuid üleüldised põuatingimused on keskuse hinnangul võrrelduna juuliga ikkagi halvenenud.
"Tugevad põuatingimused ja kuumalained on tekitanud pinnaveele arvestatava surve," teatas Euroopa Liidu teadusuuringute volinik Mariya Gabriel. Samuti on Euroopas paljudes kohtades põlengud, mis mõjuvad taimekasvatusele negatiivselt.
Raporti järgi on teravilja, maisi, sojaubade ja päevalille saagikus Euroopa Liidus allapoole viimase viie aasta keskmist taset.
Vähenenud sademed on ka vähendanud Euroopas hüdroelektri tootmise suutlikkust. Samuti on jahutusvee vähesuse tõttu paljud elektrijaamad Prantsusmaal kas pidanud vähendama elektri tootmise mahtusid või elektrijaama täielikult sulgema.
Samuti on madal veetase raskendanud kivisöe transporti mööda Euroopa jõgesid.
Raporti hinnangul võivad soojad ja kuivad tingimused kesta Lääne-Vahemeres kuni novembrini.
Tugev põud peaks kestma järgmised kolm kuud Hispaanias, Ida-Portugalis ja Horvaatia rannikul ning põlengute oht on suur Portugalis.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: EU Observer