Ukraina relvajõudude lõunaringkond teatas mässust Vene sõjaväeüksuses

{{1662345840000 | amCalendar}}
Hunnikusse kuhjatud kestad Ukraina Mõkolajivi oblastis asuvas viinamarjaistanduses
Hunnikusse kuhjatud kestad Ukraina Mõkolajivi oblastis asuvas viinamarjaistanduses Autor/allikas: SCANPIX/Dimitar DILKOFF / AFP

Ukraina lõunaringkonna staap teatas oma tavapärases rindeülevaates 104 Vene sõduri hukkumisest ning suure hulga Vene tehnika hävitamisest. Samuti märgiti ära Vene 1. armeekorpuse 127. polgu soovimatus osaleda edasi sõjategevuses. Väidetavalt sekkusid Vene eriteenistused. Zelenski sõnul vabastasid Ukraina relvajõud kaks asulat lõunarindel ja ühe Donetski oblastis. Ukrainas on sõjategevuse tõttu elektrita üle 600 000 inimese.

Oluline 5. septembril kell 22.43:

- IAEA: Zaporižžja viimane ühendus suleti tulekahju tõttu

- Sky News: Ühendkuningriik pikendab Ukraina sõdurite väljaõpet kahe nädala võrra;

- ISW: Ukraina vastupealetung on tulemusi andmas;

- Peskov: Venemaa on valmis sõja lõpetamiseks pidama läbirääkimisi;

- NYT: Vene väed kasutavad uusimates relvades aegunud tehnoloogiat;

- Zelenski: Ukraina relvajõud vabastasid kaks asulat lõunarindel ja ühe Donetski oblastis;

- Energoatom: Zaporižžja tuumajaam pole enam Ukraina elektrivõrku ühendatud;

- Podoljak soovitas Venemaa poolt okupeeritud alade elanikel varuda joogivett;

- Ukraina lõunaringkond teatas mässust Vene sõjaväeüksuses;

- Ukrainas on sõjategevuse tõttu elektrita üle 600 000 inimese:

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 300 sõdurit ja 29 jalaväe lahingumasinat.

IAEA: Zaporižžja viimane ühendus suleti tulekahju tõttu

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri teatel (IAEA) ühendati Ukraina ametnike andmete kohaselt Zaporižžja tuumajaama tagavaraelektriliin tahtlikult lahti, et kustutada tulekahju, kuid liin ise kahjustada ei saanud. See taasühendatakse tuleohu möödumisel.

IAEA plaanib raporti tuumaohutuse kohta Zaporižžja jaamas avaldada teisipäeval.

Haidai: Luhanski oblastis sai surma umbes 400 Vene sõdurit

Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai teatas esmaspäeval, et Ukraina rünnaku tagajärjel hukkus okupeeritud Kreminna linnas 400 Venemaa sõdurit. Haidai teatel hävitas Ukraina armee veel 100 ühikut sõjatehnikat, vahendas The Kyiv Independent. 

Kiiev: Ukraina armee tegi Kramatorski lähedal taktikalisi edusamme

Ukraina peastaap teatas esmaspäeval, et riigi väed tõrjusid tagasi Venemaa pealetungi Ida-Ukrainas. Peastaabi teatel saavutas Ukraina armee Kramatorski lähedal edusamme, vahendas The Guardian.

"Kramatorski suunal saavutasid kaitsjad taktikalisi edusamme ja tõrjusid vaenlase varem hõivatud positsioonidelt välja," teatas peastaap. 

Sky News: Ühendkuningriik pikendab Ukraina sõdurite väljaõpet kahe nädala võrra

Ühendkuningriik pikendab Ukraina sõdurite väljaõppe perioodi kolmelt nädalalt viiele. Sedasi saab pakkuda pikemalt väljaõpet territooriumil, kuhu Vene raketid ei jõua, vahendab Sky News

Praeguseks on sõjalise väljaõppe Ühendkuningriigis läbinud 4700 Ukraina sõdurit. Briti valitsus on andnud märku, et uute sõdurite väljaõpe jätkub nii kaua kuniks vaja on.

Ukraina sõdurite sõjaline väljaõpe põhineb Briti sõdurite baasoskuste kursusel, mille raames õpitakse käsitsema tulirelva, esmaabi lahinguolukorras ning patrull-taktikaid.

Lisanduva kahe nädala jooksul hakatakse Ukraina sõduritele õpetama kaevikusõda ja linnalahingute pidamist. Samuti taktikalisi operatsioone masinatega ning lahingolukordi simuleeritud keskkondades. 

Podoljak soovitas Venemaa poolt okupeeritud alade elanikel varuda joogivett

"Palume okupeeritud alade, sealhulgas Krimmi poolsaare elanikel, järgida ametnike soovitusi. Valmistage ette oma pommivarjendid, laadige täis oma akupangad, varuge joogivett," teatas Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak. 

Energoatom: Zaporižžja tuumajaam pole enam Ukraina elektrivõrku ühendatud

Ukraina riiklik energiafirma Energoatom teatas, et Venemaa pommitamise tõttu langes rivist välja viimane elektriliin, mis ühendas Zaporižžja tuumajaama Ukraina elektrivõrguga.

Ukraina energiaminister teatas, et sõjategevuse tõttu ei saa remonditöid alustada. "Jaama ümber demilitariseeritud tsooni loomine on ainus viis, et tagada tuumaohutus," teatas minister. 

Venemaa lükkab Hersoni oblastis "referendumi" korraldamise edasi

Venemaa poolt okupeeritud Hersoni oblasti juht Kirill Stremousov väitis, et Ukraina vasturünnaku tõttu lükatakse Hersonis referendum Venemaaga ühinemiseks edasi. Moskva tahab Hersonis korraldada "referendumit", et siis annekteerida piirkond Venemaa Föderatsiooni koosseisu. 

Ukraina: Venemaa pommitamise tõttu hukkus Harkivis kaks inimest

Ukraina võimude teatel pommitas Venemaa Harkivi linna, mille tõttu hukkus kaks tsiviilisikut. Venemaa jätkaks ka Dnipropetrovski oblasti pommitamist, kus üks inimene sai surma ja kolm inimest vigastada. 

ISW: Ukraina vastupealetung on tulemusi andmas

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma pühapäevases ülevaates, et Ukraina väed on arvestataval määral edenenud mitme pealetungisuuna kaudu Hersoni oblastis. Samuti on tagasi vallutatud Ozorne üle Siverski Donetsi jõe Donetski oblastis.

Ukraina edusammude tõttu on ISW hinnangul ka Vene sõjablogijate rindeteated pessimistlikumaks muutunud.

Peskov: Venemaa on valmis sõja lõpetamiseks pidama läbirääkimisi

Venemaa presidendi administratsiooni esindaja Dmitri Peskov sõnas, et Venemaa on valmis pidama läbirääkimisi sõja lõpetamiseks. Samas kinnitas Peskov, et Venemaa kavatseb täita kõik oma "erioperatsiooni" eesmärgid.

Venemaa teatas veebruaris, et algatab Ukraina suhtes sõjalise erioperatsiooni, mille käigus sooviti kogu Donetski ja Luhanski oblastite vallutamist ja valitsusvahetust Kiievis.

ISW hinnangul ei tundu Venemaa pakkumine läbirääkimiste pidamiseks tõsine pakkumine, kuna Venemaa pole ühestki oma nõudmisest loobunud.

NYT: Vene väed kasutavad uusimates relvades aegunud tehnoloogiat

Ühendkuningriigis paiknev uurimisorganisatsioon Conflict Armament Research uuris Ukraina valitsuse palvel Vene sõjatehnikat juulis, vahendab New York Times.

Uurimisgrupi sõnul kasutavad Vene väed 2014. aastal kehtestatud sanktsioonidest hoolimata keelatud lääne tehnoloogiat enda relvastuses.

Lisaks on tõendeid, et Venemaa taaskasutab vanemaid elektroonilisi komponente mitmes relvasüsteemis, sh uusimates tiibrakettides ja ründehelikopterites.

Sõltumatu relvaeksperdi Arsenio Menendezi sõnul kasutavad venelased 1990ndate või 2000ndate keskpaiga tehnoloogiat. Samuti olevat nende tehnoloogiat kerge järele teha.

Zelenski: Ukraina relvajõud vabastasid kaks asulat lõunarindel ja ühe Donetski oblastis

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas oma õhtuses pöördumises Ukraina 103. maakaitsebrigaadi 63. pataljoni sõdureid, kes vabastasid asula Donetski oblastis, vahendab Ukrainska Pravda.

Samuti tõi president välja 54. brigaadi edusammud Lõssõtšanski-Siverski suunal.

Lisaks mainis Zelenski ära Ukraina 42. eraldiseisva motoriseeritud jalaväepataljoni, kes vabastas kaks asulat, mille nime ei öeldud.

Ukraina võimud on siiani olnud väga kidakeelsed kommenteerimast riigi lõunaosas Hersonis toimuvat vastupealetungi ning seda, millised asulad on vabastatud.

Pühapäeval jagasid mitmed Ukraina presidendi administratsiooni ametiisikud pilti Ukraina lipu heiskamisest Visokopilja külas Hersonis, mis viitab asula vabastamisele.

Ukraina lõunaringkond teatas mässust Vene sõjaväeüksuses

Ukraina lõunaringkonna staap teatas oma öises rindeteates, et pühapäeva jooksul hukkus nende vastutuspiirkonnas 104 sõdurit, hävitati kuus tanki, neli Msta-S- ja Msta-B haubitsat, üks droon ning veel lisaks tervelt 26 erinevat sõjamasinat.

Samuti hävitati Vene laskemoonaladu Tomina Balka piirkonnas, pontoonsilla ületuskoht Lvivi küla lähedal, Vene vägede juhtimis- ja vaatluspunkte.

Ülevaate järgi jätkavad Vene väed vastupanu, kuid on osaliselt demoraliseeritud. Väidetavalt ei soovinud Vene 1. armeekorpuse 127. polk enam sõjategevuses osaleda. Vene vägede eriteenistused viisid mässulised väed väidetavalt rindelt minema.

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) sõnul moodustati 127. polk aprilli alguses sundmobiliseeritutest okupeeritud Donetski ja Luhanski oblastis. ISW tõi oma sõjaülevaates välja, et sarnaselt sundmobiliseeritud 109. polk alistus Ukraina vastupealetungi esimesel päeval.

Ukrainas on sõjategevuse tõttu elektrita üle 600 000 inimese

Ukraina energiaministeerium teatas pühapäeval, et enamus elektrita jäänud asulaid asub Donetski oblastis, kus elektrit on jäänud umbes 327 000 tarbijat. Luhanski oblastis on jäänud elektrita 128 000 inimest, Mõkolajiv 32 000 ja Harkivis 29 500.

Gaasita on praegu 235 700 abonenti riigis

Briti luure: Vene väed edenevad Donbassis kilomeeter nädalas

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaate järgi soovib Vene valitsus jätkuvalt vallutada kogu Donetski oblastit ning Ukraina võimude sõnul olevat Putin andnud käsu saavutada see 15. septembriks.

Siiski liiguvad Vene väed Ukrainas edasi vaevaliselt. Põhilised Vene pealetungisuunad Donbassis on Avdijivka lähistel Donbassi linna lähedal ning 60 kilomeetrit põhja pool Bahmuti lähistel. Kuigi Vene vägedel on seal mõningane edu edenevad nad siiski Bahmuti poole ligikaudu ainult kilomeeter nädalas.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 300 sõdurit ja 29 jalaväe lahingumasinat

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 49800 (võrdlus eelmise päevaga +300);

- tankid 2068 (+19);

- jalaväe lahingumasinad 4459 (+29);

- lennukid 236 (+0);

- kopterid 206 (+0);

- suurtükisüsteemid 1157 (+12);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 294 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 152 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 867 (+3);

- tiibraketid 205 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3286 (+10);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 107 (+1).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Donetski suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Kyiv Independent/Ukrainska Pravda/Unian/Sky News

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: