Xi ja Putin kohtuvad sel nädalal Usbekistanis

Xi Jinping ja Vladimir Putin
Xi Jinping ja Vladimir Putin Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/POOL New

Hiina juht Xi Jinping kohtub sel nädalal Usbekistanis oma Venemaa kolleegi Vladimir Putiniga.

Tegemist saab olema esimese Xi välisreisiga pärast seda, kui Hiinas Wuhani linnas puhkes koroonaviiruse epideemia. Peking tahab nii kinnitada oma pühendumust Vene ja Hiina omavahelistele suhetele, vahendas The Wall Street Journal

Analüütikute hinnangul on Venemaa sõjaline ebaedu Ukrainas tugevdanud Pekingi positsioone Moskvaga suhtlemisel. Siiski tahavad mõlemad riigid jätkata koostööd lääneriikidele vastu seismisel. 

"Ükskõik, kas Venemaa võidab või kaotab, see ei muuda Hiina valmisolekut Venemaaga edaspidi suhteid edasi arendada. Nende suhtluse määrab üldine geopoliitiline dünaamika, eriti USA-Hiina suhete halvenemine," ütles Washingtonis asuva mõttekoja Stimson Center Hiina ekspert Yun Sun. 

"Kui Venemaa võidab, saab Hiina võimsa liitlase. Kui Venemaa kaotab, saab Moskvast tõenäoliselt Hiina vasall," märkis Yun Sun. 

Kaks liidrit kohtusid viimati veebruaris Pekingis, vahetult enne Venemaa sissetungi Ukrainasse. Pärast seda kehtestasid lääneriigid karmid Moskva-vastased sanktsioonid. Hiina majandust aga räsib kompartei karm koroonapoliitika. 

Moskva võib nüüd paluda, et Peking tarniks Venemaale kõrgtehnoloogilisi kaupasid. Siiski ei pruugi Peking Kremlit aidata, kuna Hiina võimud tahavad vältida lääneriikide sanktsioonide nimekirja sattumist. 

Vaatamata Venemaa sõjalisele ebaedule, hoiatasid Hiina eksperdid, et veel ei saa ennustada sõja tulemust. 

"Keegi ei tohiks reaalselt uskuda, et sõda Ukrainas lõpeb Venemaa täieliku lüüasaamisega," ütles üks Hiina endine diplomaat Victor Gao ajalehele The Wall Street Journal. 

Carnegie Keskuse teaduri Aleksandr Gabujevi sõnul jälgib Peking hoolikalt, kuidas sõda mõjutab Putini režiimi stabiilsust. 

"Kuigi Pekingile meeldib Putin, ei proovi nad teda aktiivselt toetada. Pekingi ametnikud vaatavad, mis juhtub ja siis kohaneb vastavalt olukorrale," märkis Gabujev. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: