Sotsid soovivad eelarvemurede lahenduseks riigikaitsemaksu

Lauri Läänemets.
Lauri Läänemets. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatide esimees Lauri Läänemets tegi koalitsioonikaaslastele ettepaneku lahendada rahapuudus riigieelarves riigikaitsemaksu ja laenuga.

"Meie tänane suurim väljakutse seisneb asjaolus, et kriitiliste vajaduste nagu palgatõusud, kasvanud kulud ning riigikaitse investeeringuteks ei jätku kriisiaja vajadustele piisavalt vahendeid," kirjutas Läänemets koalitsioonipartneritele.

Läänemetsa sõnul nõuab erakorraline aeg suuremat panust ning sõda on Eesti riigikaitselisi vajadusi kasvatanud ligi miljardi euro jagu, mis kärbib võimalusi elutähtsates valdkondades palka tõsta.

Sotsiaaldemokraadid teevad seetõttu Reformierakonnale ja Isamaale ettepaneku kehtestada viieks aastaks riigikaitsemaks, mille suurus oleks eraisikule üks protsent tuludelt - sealjuures lisaks palgale ka dividendidelt ja üüritulult - ning ettevõtetele kaks protsenti kasumist.

"Esialgsel hinnangul on täiendav maksutulu riigieelarvesse kokku kuni 200 miljonit eurot aastas, viie aasta peale kokku miljard, mis on hinnanguline riigikaitseline lisavajadus," märkis Läänemets.

Teise ettepanekuna soovivad sotsiaaldemokraadid võtta riigikaitseliste kulude katteks kuni miljard eurot laenu, kasutades Euroopa Liidus kokkulepitud kriisiaegseid eelarvetasakaalu leevendusi ja sellega vabastada vahendid palgatõusudeks.

Läänemets märkis, et sotside hinnangul on kõige mõistlikum kahe võimaluse kombineerimine.

"Ei ole õiglane ega pikas plaanis ka jätkusuutlik, kui Eesti julgeoleku Putini sõjas maksavad kinni meie õpetajad, päästjad, tervishoiu ja kultuuritöötajad oma saamata jäänud palgatõusu hinnaga. Meil ei tohi tekkida olukord, kus vastanduvad Eesti riigikaitse ja oluliste avalike teenuste osutajate toimetulek.

Valitsus koguneb järgmise aasta riigieelarvet ja riigi eelarvestrateegiat arutama neljapäeval ja reedel Vihulas.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: