Soome keskkonnakaitsjad ei ole enam aktiivselt tuumaenergia vastu
Olulised Soome keskkonnakaitseorganisatsioonid, kes varem olid tuumaenergia suhtes kriitilised, ei näe tuumaenergias enam ohtu, vahendab Soome Aamulehti.
Aamulehti hinnangul näevad Soome keskkonnakaitsega tegelevad organisatsioonid nüüd tuumaenergial kliima- ja energiakriisi lahendamisel oma selgelt rolli.
Siiski tahavad Greenpeace ja Soome looduskaitse assotsiatsioon, et tuule-energia oleks Soome energiatootmises tähtsamal kohal kui tuumaenergia.
Greenpeace oli varem vastu Soomes tuumaenergia kasutamisele, kuid nende Soome haruorganisatsiooni hinnangul on praegu sellest tähtsamad teemad kliimakriis, madala süsinikuheitega elektri tootmine ning liigilise mitmekesisuse vähenemine.
Organisatsiooni hinnangul on tuumajaamade ehitamine aeglane ja kallis protsess. Seda arvamust on kinnistanud Olkiluoto tuumajaama kolmanda reaktori rajamise viivitused.
Greenpeace Finland juhi Tuoko Sipiläineni hinnangul ootavad nad enamat tuuleenergiast.
Soome elektrivõrkude haldaja Fingrid on ka teatanud, et tuuleenergia ületab Soome elektritootmises 2027. aastaks osakaalult tuumaelektrit.
Soome looduskaitse assotsiatsiooni tegevjuhi Tapani Veistola sõnul on tuumajaamad osa Soome elektrisüsteemist olenemata sellest kas see neile meeldib või mitte.
Veistola sõnul on tuumajaamade häda nende ehitamiseks kuluv pikk aeg ja elektritootmise tsentraliseeritus ühte kohta. Veistola toob välja, et seetõttu võivad tuumajaamad konfliktiolukorras ohtu sattuda nagu praegu Ukrainas.
Soomes on alates 1990. aastast vähenenud vastuseis tuumaenergiale viiendiku võrra, mis tuli välja 2021. aastal läbi viidud küsitlusuuringust, mille tellis Soome energiatööstus.
Tuumaenergia küsimuses on samas lõhki Soome erakond Roheline Liit (Vihreä liitto), kel puudub tuumaenergia küsimuses ühtne seisukoht.
Kuna roheliste erakonnas on nii tuumaenergia pooldajaid kui ka vastaseid, siis on partei programmis kompromissina seisukoht toetada olemasolevate tuumajaamade edasist kasutamist sel juhul kui riigi tuumaohutuse agentuur kinnitab nende ohutuse.
See tähendab samas, et erakonnal puudub seisukoht uute tuumajaamade rajamise küsimuses.
Samas soovivad Soome rohelised muuta riigi tuumaenergia seadust lihtsustades väiksemate tuumareaktorite rajamise nõudeid.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Aamulehti