Iraan tahab tuumaleppe taastamiseks USA-lt tagatisi

Iraani president Ebrahim Raisi
Iraani president Ebrahim Raisi Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iraani president Ebrahim Raisi kõneles ÜRO peaassamblee ees ning nõudis Ameerika Ühendriikidelt selgeid tagatisi tuumaleppe taastamiseks. Raisi rõhutas, et USA on selle leppe varem juba ühepoolselt tühistanud, vahendab Reuters.

Raisi sõnul tuleneb tagatiste vajadus läbi elatud kogemuse, kuna Iraan on juba läbi elanud USA taganemise eelmisest Iraaniga sõlmitud tuumaleppest.

Iraani president rõhutas, et nüüdseks on uue tuumaleppe sõlmimiseks peetud Ameerika Ühendriikide, Iraani ja teiste osapoolte vahel kõnelusi poolteist aastat.

Raisi sõnul ei saa Iraan olla kindel, et Ameerika Ühendriigid oma leppe poolest kinni peavad.

Samuti tõi Raisi välja, et Iraan on väidetavalt suutnud neutraliseerida mitmed Iraani-vastased sanktsioonid läbi kolmandate riikide kaubandussuhete.

Iraani president tõi välja, et isegi USA kõrgete ametiisikute sõnul on USA "maksimaalse surve poliitika" olnud ebaõnnestumine.

Raisi rõhutas, et Iraani tuumaprogrammil on ainult rahumeelsed väljundid ning tuumarelvadel ei ole Iraani sõjalises doktriinis kohta.

Iraan tahab, et rahvusvaheline aatomienergia agentuur (IAEA) lõpetaks Iraani tuumarajatistest leitud uraaniosakeste osas algatatud juurdlused. Ameerika Ühendriikide ja teiste lääneriikide sõnul saavad juurdlused lõppeda alles siis kui Iraan annab IAEA-le leitud uraaniosakeste kohta rahuldavad vastused.

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul on tuumaleppe edasine saatus Iraani kätes.

Macron kohtus New Yorgis Iraani presidendiga, mis on Raisi esimene kohtumine suurema lääneriigi liidriga.

Iraani tuumalepet on tugevalt kritiseerinud Iisrael, mis näeb leppe sõlmimises ohtu enda julgeolekule.

USA president Joe Biden on kinnitanud, et Ameerika Ühendriigid ei luba Iraanil omandada tuumarelva.

USA rahvusliku julgeoleku nõukogu nõuniku Jake Sullivani hinnangul ei ole sel nädalal oodata Iraani tuumaleppe küsimuses läbimurret.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: