Iraani võimud piirasid protestide tõttu internetile ligipääsu

Iraanis toimuvad suured meeleavaldused
Iraanis toimuvad suured meeleavaldused Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/WANA NEWS AGENCY

Iraani võimud piirasid neljapäeval internetile ligipääsu, kuna islamiriik proovib ohjeldada naiste õiguste eest seisvat protestiliikumist. USA lisas Teherani-vastaste sanktsioonide nimekirja Iraani moraalipolitsei.

Meeleavaldused puhkesid eelmisel nädalal, pärast Mahsa Amini matuseid. Islamiriigi julgeolekujõud kasutavad protestijate vastu üha suuremat vägivalda. Neljapäeval piirasid võimud ka internetile ligipääsu, piiratud on mitme sotsiaalmeediaplatvormi tegevus. Meeleavaldajad kasutasid sotsiaalmeedia rakendusi protestide organiseerimiseks, vahendas The Wall Street Journal

Internetile ligipääsu piiramine mõjutab miljonite iraanlaste igapäevaelu. Paljud inimesed kurtsid, et nad ei saa teha enam veebimakseid, häiritud on ka sularahaautomaatide töö.

Pole veel selge, kas interneti sulgemine aitas võimudel meeleavaldusi ohjeldada. Protestidega seotud sotsiaalmeediapostituste hulk siiski vähenes, teatas The Wall Street Journal. 

Iraanist tuleb siiski järjest teateid riigi julgeolekujõude vägivallast protestijate vastu. Praeguseks on teateid 16 inimese hukkumisest. 

USA rahandusministeerium kehtestas neljapäeval sanktsioonid Iraani moraalipolitseile. Washington lisas sanktsioonide nimekirja veel Iraani kõrged julgeolekuametnikud. Mõned USA poliitikud leiavad, et Washington peab suurendama sidetehnoloogia eksporti Iraani. 

"Kongress kutsub rahandusministeeriumi üles tegema kõik endast oleneva, et aidata Iraani inimestel säilitada interneti-ühendus. Peame loobuma igasugusest bürokraatiast ja selle ära tegema," ütles kongressi väliskomisjoni liige Claudia Tenney. 

Miljardär Elon Musk teatas nädala alguses, et taotleb oma satelliit-internetisüsteemile Starlink erandit, et muuta oma teenus Iraanis kättesaadavaks. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: