Bideni õppelaenu kustutamise plaan läheb maksma 400 miljardit dollarit

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Yuri Gripas / POOL

Vabariiklased kardavad õppelaenu kustutamise tõttu inflatsiooni kasvu USA-s, vahendab Financial Times. Demokraatide sõnul oli Donald Trumpi administratsiooni ettevõtete maksuvabastus kallim.

Ameerika Ühendriikide Kongressi eelarvebüroo (Congressional Budget Office - CBO) hindas, et Joe Bideni administratsiooni plaan tühistada tuhandete inimeste õppelaenu tagasimaksed läheb kolme aastakümne peale maksma 400 miljardit dollarit.

Plaani maksumus ilmes esmaspäeval ning hinnangu tellisid praegu opositsioonis olevad USA vabariiklased.

Biden teatas plaanist tühistada paljude ameeriklaste õppelaenu tagasimaksed augustis.

Progressiivsete Demokraatliku erakonna liikmete sõnul aitab õppelaenu kustutamine miljoneid ameeriklasi, kes ägavad praegu võlakoorma all.

Praeguse plaani kohaselt tühistatakse kuni 10 000 dollari väärtuses õppelaenu tagasimaksed ameeriklastele, kes teenivad aastas 125 000 dollarit või alla selle.

Bideni väljakuulutatud plaani on tugevalt kritiseerinud vabariiklased ning mõned mõõdukad demokraadid, kuna kardetakse plaani tõttu tõusvat inflatsiooni. Samuti muretsetakse riigi võlakoorma pärast.

USA presidendi administratsioon pole veel avaldanud kui palju nende enda hinnangul antud plaan maksma läheks.

CBO tunnistas, et nende enda hinnangud on üsna suure veamääraga.

Valge Maja esindaja Karine Jean-Pierre kaitses Bideni väljapakutud poliitikat, öeldes ajakirjanikele, et tegu on olulise sammuga, mis annab inimestele võimaluse säästa raha ning osta endale maja ja alustada pere loomist.

Demokraadid Chuck Schumer ja Elizabeth Warren kõrvutasid Bideni õppelaenu kustutamise plaani eelmise presidendi Donald Trumpi ettevõtete maksuvabastusega, mis läks maksma kaks triljonit dollarit.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: