Brasiilia presidendivalimised lähevad teise vooru

Brasiilia müüdi presidendivalimiste raames ka kahe presidendikandidaadi näoga rätikuid, vasakul pool Lula ja paremal Bolsonaro
Brasiilia müüdi presidendivalimiste raames ka kahe presidendikandidaadi näoga rätikuid, vasakul pool Lula ja paremal Bolsonaro Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Eraldo Peres

Brasiilia presidendivalimised lähevad teise vooru, kuna kumbki kandidaat ei saanud üle 50 protsendi häältest. Järgmine presidendivalimiste voor toimub 30. oktoobril.

Ametis olev vastuoluline Brasiilia president Jair Bolsonaro sai 43 protsenti häältest.

Vasakpoolne Luiz Inácio Lula da Silva sai 48 protsenti häältest, vahendab BBC. Silva oli 2003 kuni 2011 Brasiilia president.

Järgmine presidendivalimiste voor toimub nelja nädala pärast 30. oktoobril.

Teise vooru toimumist oli oodata, viimane kord võideti Brasiilia presidendivalimised esimeses voorus 24 aastat tagasi.

Mõlemal kandidaadil on põhjust pidada end esimeses voorus võitjaks.

Lula ei saanud 2018. aasta presidendivalimistel osaleda, kuna viibis samal ajal korruptsioonisüüdistuste tõttu vangis. Seega oli tema suur häältesaak märkimisväärne tagasitulek Brasiilia poliitikasse.

Küsitlusuuringute järgi oli Bolsonaro toetus väiksem kui ta lõpuks häältena sai, mistõttu on tema positsioon teise vooru minnes tugevam kui alguses hinnati.

Poliitiline võitlus enne valimisi oli äge ning presidendivalimistele eelnenud õhtutel oli Rio de Janero tänavatel kuulda hõikeid "Lula on varas" ja "Bolsonaro välja", vahendab BBC.

Kahe kandidaadi vaated on teineteise suhtes peegelpildis.

Lula sõnul tuleb Amazoni vihmametsi kaitsta, kuid Bolsonaro tahab vihmametsades majandustegevust laiendada.

Bolsonaro ametiajal on suurenenud metsaraied Amazoni vihmametsas. Samas ei olnud kriitikute sõnul ka Lula riiki valitsedes keskkonnaküsimustes ideaalne.

Ametisolev Bolsonaro on lähenenud toetuse saamiseks riigi põllumajandussektorile ja sektori töötajatele ning Lulat eelistavad kliimaaktivistid.

Valijate muredeks on samal ajal kasvavad toiduainete hinnad, mistõttu on riigis kasvanud vaesus ja nälg.

Paljude valijate sõnul peaks järgmine president tegelema ka riigi haridussüsteemiga, mis praegu ei suuda ära hoida kõrget ebavõrdsust.

Valimiskampaania muid teemasid varjutas aga Bolsonaro väide, et teda saab ametist vabastada "ainult jumal", mis tekitas osades valijates muret Bolsonaro soovimatusest võimalikku valimiskaotust tunnistada.

Bolsonaro on ka valimiskampaania ajal ilma tõenditeta väitnud, et Brasiilia valimistel esineb valimispettust.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: