Zelenski: sel nädalal oleme vabastanud asulaid neljas oblastis

{{1664938020000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid enda valdusesse saadud Vene tanki otsas
Ukraina sõdurid enda valdusesse saadud Vene tanki otsas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

Ukraina president kinnitas oma õhtuses telepöördumises riigi relvajõudude edusamme Hersoni oblastis. Samuti on asulaid vabastatud Harkivi, Luhanski ja Donetski oblastites. Vene väed ründasid Kiievi oblastit hulkurdroonidega. Harkivi linnale tehti taas raketirünnak. Ukraina saab Euroopa Liidult kolmes jaoks viis miljardit eurot ning Euroopa Liit kavandas Ukraina abistamise oma järgmise aasta eelarve sisse.

Oluline kolmapäeval, 5. oktoobril kell 20.48:

- Zelenski: sel nädalal oleme vabastanud asulaid neljas oblastis;

- Patrušev tunnistas droonirünnakute ohu kasvu Krimmis;

- Putin allkirjastas nelja Ukraina oblasti anneksiooni;

- Ukraina saab Euroopa Liidult kolmes jaoks viis miljardit eurot.

- Haidai: Luhanski oblasti vabastamine on alanud;

- Ukraina luure: Kreml alustas mobilisatsiooni organiseerimist juba mais;

- Ukraina peastaap: okupeeritud Krimmis on sõdurite raviks puudus ravimitest;

- Briti luure: Ukraina väed on edenenud kuni 20 km Oskili jõest Svatove suunas;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 200 sõdurit ja 11 tanki.

 

Ukraina: Venemaa proovib Hersonis oma haavatuid sõdureid evakueerida üle Dnipro jõe

Ukraina sõjavägi teatas, et Venemaa armee kannab Hersoni piirkonnas kaotusi ning proovib evakueerida oma haavatuid sõdureid üle Dnipro jõe, vahendas CNN. 

"Vaenlane viis Kahhovka hüdroelektrijaama lähedale kuni 150 haavatud sõdurit ning umbes 50 ühikut kahjustatud sõjatehnikat," teatas Ukraina peastaap. 

 Kahhovka hüdroelektrijaama lähedal asub tugevalt kahjustatud sild.  Ukraina armee jätkab silla pommitamist. 

Zelenski: sel nädalal oleme vabastanud asulaid neljas oblastis

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas oma õhtuses telepöördumises erinevate asulate vabastamist Hersoni, Harkivi, Luhanski ja Donetski oblastites.

Zelenski nimetas Hersoni oblastis kaheksa vabastatud asula nime. Ukraina kaitseministeerium avaldas video, kus on väidetavalt näha Hersonis asuva Davõdiv Bridi vabastamine.

Ukraina väed vabastasid esmaspäeval Hersoni oblastis Dnepri jõe ääres mitmeid asulaid. Ukraina relvajõudude lõunaringkonna sõnul suudeti mõnes kohas edasi tungida 10-20 kilomeetrit.

Ukraina väed on edenenud Venemaa korraldatud libareferendumitest ja hiljutisest anneksioonist hoolimata.

Haidai: Luhanski oblasti vabastamine on alanud

Luhanski oblasti juht Serhi Haidai teatas kolmapäeval, et Luhanski oblasti deokupeerimine on alanud. Haidai sõnul on Ukraina armee vabastanud juba mitu asulat, vahendas CNN. 

Ukraina armee jätkab riigi idaosas vastupealetungi, Ukraina armee vabastas nädalavahetusel Donetski oblastis asuva võtmetähtsusega Lõmani linna. 

Ukraina luure: Kreml alustas mobilisatsiooni organiseerimist juba mais

Ukraina sõjaväeluure esindaja Vadõm Skibitski ütles, et juba mais alustas Venemaa varjatud kujul mobilisatsiooni korraldamist. Ametlikult kuulutas Venemaa juht Vladimir Putin mobilisatsiooni välja alles 21. septembril. 

Kiiev: Ukraina põllumajandustoodete eksport kasvas septembris 41 protsenti

Ukraina taristuminister teatas kolmapäeval, et riik suurendas septembris põllumajandustoodete eksporti 6,9 miljoni tonnini. "Võrreldes augustiga kasvas eksport 41 protsenti," lisas minister.

Venemaa valitsus võttis Zaporižžja tuumajaama oma kontrolli alla

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas kolmapäeval määruse, millega käskis Venemaa valitsusel võtta  Zaporižžja tuumajaam oma kontrolli alla ja muuta see "föderaalseks objektiks".

Patrušev tunnistas droonirünnakute ohu kasvu Krimmis

Vene julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev sõnul on Krimmi poolsaarel suurenenud oht droonirünnakuteks transporditaristu vastu, vahendas Ria Novosti.

Putin allkirjastas nelja Ukraina oblasti anneksiooni

Enne Putini allkirja kinnitasid anneksiooni heaks Vene riigiduuma ja föderatsiooninõukogu. Nende otsuseid peetakse üldiselt sümboolseks.

Donetski, Luhanski, Zaporižžja ja Hersoni oblasti anneksioonid on rahvusvahelise õiguse kohaselt ebaseaduslikud. Venemaa ei kontrolli täiel määral territooriumi, mille otsusega enda omaks kuulutas.

Venemaa pole ka kindel kuskohast peaks liikuma uus Vene piir. Vene presidendi administratsiooni esindaja Dmitri Peskovi sõnul lepitakse piir kokku "konsulteerides kohalike elanikega".

Vene väed ründasid Kiievi oblastit hulkurdroonidega

Kiievi oblasti kuberner Oleksii Kuleba teatas kolmapäeva varahommikul kamikaze-droonide rünnakust Bila Tserkva asula pihta.

Bila Tserkva asub Kiievist 80 kilomeetrit lõuna poole. Kuberneri sõnul sai kohalik taristu kahjustada ning üks inimene viga.

Harkivi linnale tehti taas raketirünnak

Harkivi linnapea Ihor Terekhov teatas kolmapäeva varahommikul raketirünnakutest Harkivi Kholodnohirskii ja Novobavariskii linnaosadele.

Ukraina saab Euroopa Liidult kolmes jaoks viis miljardit eurot

Raha antakse Ukrainale üle oktoobris, novembris ja detsembris, vahendas Reuters Euroopa Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise sõnu.

Samuti planeeritakse Ukrainale antav abi Euroopa Liidu 2023. aasta eelarve sisse, et raha jagamine oleks struktureeritud ja ette teada.  

Euroopa Liit lubas Ukrainale anda üheksa miljardit eurot juba maikuus, kuid esimene ühe miljardi euro suurune makse tehti alles juulis.

ISW: Ukraina jätkab samaaegseid pealetunge Hersonis, Harkivis ja Luhanskis

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) sõnul on Ukraina sõjaväeallikate hinnangul Ukraina pealetungid Hersoni oblastis halvanud Vene vägede katsed varustada oma vägesid täiendava moona, reservide ja värskelt mobiliseeritud meestega. Seega ei suuda Vene väed eesliini enam kaitsta.

Vene allikate teatel on praegu lahingud Svatove-Kreminna maanteel Luhanski oblastis.

Mõttekoda toob välja, et Ukraina vägede edasiliikumine Hersoni oblastis Inhuletsi jõe idakaldal sundis Vene väed taanduma ligemale Hersoni linnale. Samuti olid kommunikatsiooniliinide äralõikamise tõttu Vene väed sunnitud Dnepri jõe läänekalda põhjaosast taanduma Berõslavi lähistele.

ISW hinnangul on vähemalt lühiperspektiivis mobilisatsiooni negatiivsemad mõjud Venemaa sees suuremad kui saadav kasu lahinguväljal Ukrainas. Ukraina allikate sõnul ei ole mobilisatsioon neile ohuks, kuna Ukraina vägede pealetung toimub kiiremini kui ilmneb mobilisatsioonist saadav kasu.

Ukraina lõunaringkond: ööpäevaga hävitati neli tanki ja kaks kopterit

Ukraina kaitsejõudude lõunaringkonna sõnul hukkus viimase ööpäeva jooksul ligikaudu 31 Vene sõdurit ning hävitati neli tanki ja 26 ühikut muuid soomusmasinaid.

Ukraina õhutõrje hävitas Berlislavski ja Mõkolajivi kandis Orlan-10 ja Kostromka tüüpi droonid ning Kostromka ja Bruskivski lähistel helikopterid Mi-8 ja Mi-24.

Riigi lõunaosas tulistati ka alla kuus Shahed-136 hulkurdrooni.

Ukraina peastaap: okupeeritud Krimmis on sõdurite raviks puudus ravimitest

Ukraina allikate kohaselt on meditsiinilisi varusid puudu Jevpatorias asuvas raviasutuses, mis asub Krimmi poolsaare lääneosas.

Peastaabi sõnul on Luhanskist sundmobiliseeritud saadetud ilma väljaõppeta otse rindele kaotusi kandnud üksuseid täiendama. Ukraina sõnul on teada ka probleemidest Vene osalise mobilisatsiooniga.

Vene väed on asunud Hersoni oblastis ulatuslikult taristut ja erahooneid mineerima ning ei luba kohalikel elanikel ringi liikuda.

Zaporižžja oblastis hävitati Tokmaki lähistel üks Vene S-300 õhutõrjesüsteem.

Samuti rünnati taas Vene praame ja pontoonsildu üle Dnepri jõe.

Briti luure: Ukraina väed on edenenud kuni 20 km Oskili jõest Svatove suunas

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaate kohaselt on Ukraina üksused edenenud Oskili jõest ida poole Svatove suunas kuni 20 kilomeetrit. Svatove on oluline Vene vägede kaitsekeskus ja logistikapunkt.

Suure tõenäosusega on Svatove-Kreminna vahel paiknev tee peatselt Ukraina suurtükitule all. See muudab raskemaks Vene vägede varustamise Ukraina idaosas.

Ukraina vägede lähenemine Luhanski oblasti piiridele teevad Vene poliitilise juhtkonna tõenäoliselt närviliseks.  

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 200 sõdurit ja 11 tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 61000 (võrdlus eelmise päevaga +200);

- tankid 2435 (+11);

- jalaväe lahingumasinad 5038 (+20);

- lennukid 266 (+0);

- kopterid 232 (+4);

- suurtükisüsteemid 1414 (+7);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 341 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 177 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1032 (+4);

- tiibraketid 246 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 3841 (+18);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 132 (+1).

 

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Kramatorski ja Krõvõi Rihi suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Vene sõjakaotusi jälgiva Oryxspioenkop blogis on tõendatult ära toodud 1262 Vene tanki kaotus ning 2201 eri kategooria Vene soomusmasina kaotus.

Arvestatav erinevus on ka lennumasinate kaotuste kategoorias, kus visuaalselt on tuvastatud 60 Vene lennuki kaotus, millest 58 hävinud. Ukraina väitel on aga Venemaa kaotanud 266 lennukit.

Blogis arvestatakse ainult neid Vene sõjatehnika kaotusi (kas hävitatud, kahjustatud, maha jäetud või vastase kätte langenud), mille kohta on olemas kindel visuaalne tõend.

Üldiselt peetakse aga Ukraina väiteid usaldusväärsemaks kui Vene kaitseministeeriumi teateid, millel on reaalsusega vaid väga õrn kokkupuude.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/Kyiv Independent/CNN/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: