Raadi sõjahaua säilmed maeti Rahumäe kalmistule

Foto: Ove Maidla/Tartu linnavalitsus

Neljapäeval maeti Tartu Rahumäe kalmistule 238 Raadi sõjahauast leitud inimese säilmed.

Ühte hauda maeti 167 Lemmatsis hukatud tsiviilisikut ning teise 71 Tartus ja Tartu ümbruses langenud punaarmeelast. "Eri paikades hukkunud või hukatud inimesed olid eristatavatesse haudadesse maetud ka Raadil, seetõttu maeti nad eraldi ka Rahumäele," sõnas Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Saksa okupatsiooni ajal Lemmatsi tankitõrjekraavis hukatud tsiviilisikud olid Tartu koonduslaagri vangid. "Nende hulgas oli eri rahvustest inimesi, sealhulgas ka juudi rahvusest inimesi," sõnas Lill.

Rahumäe kalmistul tähistavad nende haudasid kivist hauatähised. "Nimeliselt me kahjuks ei tea, kes nad olid. Nad olid nimetutena maetud ka Raadile," sõnas Lill.

Mälestusteenistusel teenisid Tartu Peetri koguduse õpetaja ja Tartu praost Ants Tooming, Eesti Apostliku Õigeusu kiriku preester Stefan Fraiman ja Eesti pearabi Šmuel Kot.

Väljakaevamised Raadi matmispaigas toimusid 12.-16. septembrini, mil Eesti Sõjamuuseumi spetsialistid leidsid ühishauast 238 inimese säilmed. 12. septembril teisaldati ka ühishaua juures asunud pronksist skulptuur ja anti Tartu Linnamuuseumi kogusse.

Raadi monumendi juurde olid maetud teise maailmasõja ajal Lemmatsis hukatud isikud ning Tartus ja Tartu ümbruses langenud punaarmeelased.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: