Venemaa võim okupeeritud Hersonis muutub üha nõrgemaks

{{1666580220000 | amCalendar}}
Ukraina tank sõduritega Borivskes Harkivi oblastis
Ukraina tank sõduritega Borivskes Harkivi oblastis Autor/allikas: SCANPIX/Yevhen TITOV / AFP

Venemaa käskis Hersoni elanikel linnast põgeneda. Okupeeritud Hersoni administratsioon käskis elanikel pingelise olukorra tõttu kaasa võtta dokumendid ja raha. Ukraina sõjaväeluure juhi Budanovi sõnul samas Vene väed Hersonist veel lahkuda ei kavatse. Ukraina sõjaväe lõunaringkond teatas, et hävitas riigi lõunaosas Venemaa radarisüsteemi.

Oluline esmaspäeval, 24. oktoobril kell 23.20:

- Ukraina president kutsus Iisraeli üles valima sõjas pool ning tarnima Kiievile õhukaitsesüsteeme;

- Ukraina peastaap: Donbassis vabastati neli asulat;

- Ukraina lõunaringkonna sõnul tulistati riigi lõunaosas alla kaks Vene Ka-52 kopterit;

- 86 protsenti ukrainlastest tahab jätkata relvastatud vastupanu;

- Ukraina kaitseministeerium: Hersoni oblastis on vabastatud üle 90 asula;

- Ukraina luurejuht: Vene väed ei kavatse Hersonist veel lahkuda;

- Venemaa käskis Hersoni elanikel linnast põgeneda;

- Ukraina teatel asuvad Valgevenes Iraani sõdurid, kes aitavad Venemaad droonirünnakute korraldamisel;

- Ukraina: Zaporižžja tuumajaama lähedal asuvas Enerhodari linnas võib puhkeda humanitaarkatastroof;

- Kiiev: Ukrainal on talveks piisavalt maagaasi;

- Kuleba: Venemaa räägib räpasest pommist, sest võib otsida ettekäänet valelipuoperatsiooniks;

- ISW: Venemaa hirmujutt "räpasest pommist" on mõeldud aeglustama lääneriikide relvaabi;

- Briti luure: Ukraina õhukaitse on droonide vastu üha efektiivsem;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 470 sõdurit.

Zelenski kutsus Iisraeli üles sõjas poolt valima

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus Iisraeli üles ühinema võitluses Venemaa vastu ning kordas palvet, et Iisrael annaks Kiievile õhukaitsesüsteeme.

"Kas teie riigil poleks samuti aeg valida, kellega te olete? Kas demokraatliku maailmaga, mis võitleb külg külje kõrval oma eksistentsi ohu vastu? Või nendega, kes panevad silmad kinni Vene terrori suhtes, isegi kui jätkuva terrori hind on globaalse julgeoleku täielik hävitamine?" rääkis Zelenski Iisraeli ajalehele Haaretz.

Iisrael on keeldunud müümast Kiievile õhukaitserelvi, kartes rikkuda suhteid Moskvaga. Seda vaatamata väidetele, et Iraan on andnud Venemaale droone Ukraina tsiviiltaristu pommitamiseks.

Venemaa on eitanud Iraani droonide kasutamist Ukraina linnade vastu, kuid Teherani ametnikud on seda kinnitanud ning öelnud, et Iraan annab ka ballistilisi rakette, et täiendada Venemaa kahanevat relvastust.

Iisrael on Venemaa sissetungi hukka mõistnud ning piirdunud Ukrainale humanitaarabi ja kaitsevarustuse tarnimisega. Viimati pakkus Iisrael ukrainlastele abi tsiviilisikute jaoks õhurünnakute hoiatuste väljatöötamisel. Zelenski ütles esmaspäeval, et sellest ei piisa ning palus Iisraelil kaaluda ka õhukaitsesüsteemide saatmist.

Ukraina peastaap: Donbassis vabastati neli asulat

Ukraina kaitsejõudude peastaabi rindeülevaates toodi välja Karmazõnivka, Mõasožarivka ja Nevske vabastamine Luhanski oblastis ning Novosadove vabastamine Donetski oblastis.

Ukraina väed tõrjusid esmaspäeva jooksul Vene rünnakud Spirne, Soledari, Bahmuti, Andriivka, Marõinka ning Pervomaiske peale.

Peastaabi sõnul on Vene väed asunud Hersoni oblastis taandumiseks mineerima sildu.

Ukraina lõunaringkonna sõnul tulistati riigi lõunaosas alla kaks Vene Ka-52 kopterit

Ukraina relvajõudude teatel tulistati kaks Vene Ka-52 kopterit alla Berislavi lähistel kl 13 ja 13.30 Ukraina aja järgi.

86 protsenti ukrainlastest tahab jätkata relvastatud vastupanu

Ainult 10 protsenti ukrainlastest arvab viimase küsitlusuuringu kohaselt, et Ukraina peaks Vene rünnakute peatamiseks alustama rahuläbirääkimisi. 89 protsenti Ukraina elanikest peab relvastatud vastupanu Vene vägedele vajalikuks, teatas Kiievi rahvusvaheline sotsioloogiline instituut.

Küsitlusuuring viidi läbi 21-24 oktoobril. Valimis oli 1000 inimest kõikidest Ukraina oblastitest, välja arvatud Krimmi autonoomne vabariik.

Ukraina kaitseministeerium: Hersoni oblastis on vabastatud üle 90 asula

Ukraina kaitseministeeriumi sõnul on vabastatud asulate elanikkond kokku 12 000 inimest. Ukraina võimude sõnul on vabastatud külades ja linnades ellu viidud stabiliseerimismeetmed.

Ukraina luurejuht: Vene väed ei kavatse Hersonist veel lahkuda

Ukraina kaitseministeeriumi sõjaväeluure juht kindralmajor Kõrõlo Budanov ütles pikas interjuus Ukrainska Pravdale, et tema hinnangul ei kavatse Vene väed Hersonist lahkuda. Budanovi hinnangul tuuakse Hersoni Vene üksusi hoopis juurde. Vene poole jutt evakuatsioonist olevat infooperatsioon.

Samas olevat Vene väed sunnitud tegema Dnepri läänekaldasse jäämise osas otsuse kindlasti siis kui Ukraina väed Kahhovka tammini jõuavad. Budanovi sõnul peavad Vene väed siis kiirelt Dnepri läänekaldalt lahkuma või nad leiavad end samast olukorrast nagu Ukraina väed Mariupolis.

Budani hinnangul vabastatakse Herson kindlasti aasta lõpuks.

Luurejuhi kinnitusel jätkuvad Iraani päritolu Shaheed droonide rünnakud veel mõnda aega. Budanovi sõnul on Vene vägedel alles 13 protseni Iskander rakettidest, 43 protsenti Kalibr rakettidest ning umbes 45 protsenti Kh-101 ning Kh-555 rakettidest.

Budani sõnul ei taha Vene väejuhatus, et raketivarud langeks alla 30 protsendi. Samuti on Budanovi sõnul 22. oktoobriks Vene väed ära kasutanud 330 Iraani Shahed-136 drooni, millest 220 tulistas õhutõrje alla. See tähendab, et umbes 30 protsenti droonidest tabas sihtmärki.

Samuti kinnitas luurejuht, et lähiajal tuumalööki oodata ei ole ning tuumaoh on praegu täpselt samasugune nagu kolm ja kaheksa kuud tagasi.

Budanov pidas ka Valgevene suunalt tulevat rünnakut ebatõenäoliseks.

Venemaa käskis Hersoni elanikel linnast põgeneda

Okupeeritud Hersoni administratsioon käskis elanikel pingelise olukorra tõttu kaasa võtta dokumendid ja raha.

"Tänane olukord on raske. Oma elu päästmine on tähtis. Te tulete kindlasti tagasi," väitis Venemaa haridusminister Sergei Kravtsov. 

Venemaa võimud üritavad piirkonnast evakueerida kuni 60 000 inimest. Venemaa võimude väitel on piirkonnast evakueeritud umbes 25 000 inimest. 

Briti sõjaväe endine juht: Venemaa kaotab Hersonis kindlasti

"Venelased tahavad nüüd muuta vältimatut lüüasaamist mingiks organiseeritud taganemiseks, et see paistaks välja vähem kaootilisem," märkis Suurbritannia sõjaväe endine juht Richard Dannatt.  

Ukraina sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/AP/LIBKOS

Ukraina teatel asuvad Valgevenes Iraani sõdurid, kes aitavad Venemaad droonirünnakute korraldamisel

Ukraina erivägede teatel tegutsevad Valgevenes Iraani revolutsioonilise kaardiväe üksused. Nad koolitavad seal Vene vägesid, vahendas The Kyiv Independent

Ukraina: Zaporižžja tuumajaama lähedal asuvas Enerhodari linnas võib puhkeda humanitaarkatastroof

"Enerhodar on humanitaarkatastroofi äärel. Vaenlane jätkab linna tsiviiltaristu hävitamist. Linn jääb ilma elektrita ja veeta. Enamikus linnaosades pole gaasi," teatas linnapea Dmõtro Orlov. 

Linnapea sõnul pole Enerhodari küttesüsteem töötanud kevadest saadik.

Ukraina: Vene rünnakute tõttu hukkus Donetski oblastis kuus inimest

Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko teatas esmaspäeval, et Venemaa rünnakute tõttu hukkus piirkonnas kuus inimest, viis inimest sai vigastada. 

Kiiev: Ukrainal on talveks piisavalt maagaasi

Ukraina peaministri Denõs Šmõhali sõnul on Ukrainal 14, 2 miljardit kuupmeetrit maagaasi. Šmõhali sõnul sellest piisab talveks, vahendas The Kyiv Independent. 

"Ukrainas on pommitamisest hoolimata kütteperiood alanud," teatas Šmõhal.

Kuleba: Venemaa räägib räpasest pommist, sest võib otsida ettekäänet valelipuoperatsiooniks (false-flag operation)

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vestles oma USA kolleegi Anthony Blinkeniga. Ministrid leidsid, et Venemaa võib otsida ettekäänet valelipuoperatsiooni korraldamiseks. 

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ja USA kaitseminister Lloyd Austin rääkisid pühapäeval telefoni teel. Šoigu ja Austini pühapäevase vestlusega kursis oleva USA ametniku sõnul väitis Šoigu, et ukrainlased plaanivad kasutada nn räpast pommi – relv, mis sisaldab tavalist lõhkeainet ja uraani.

Sarnaseid väiteid esitas Šoigu ka oma Prantsuse ja Briti kolleegile.

Oma ametikaaslastega suhtles Šoigu järel ka Ukraina kaitseminister Oleksii Reznikov, kes lükkas Venemaa väited ümber.

Reznikov väljedas ka valmidust kolmandate riikide vaatlusmissiooniks Ukrainas.

ISW: Venemaa hirmujutt "räpasest pommist" on mõeldud aeglustama lääneriikide relvaabi

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma viimases rindeülevaates, et Vene kaitseministri Sergei Šoigu telefonikõned valitud NATO liikmesriikide kaitseministritele pidid hirmutamise kaudu aeglustama või peatama lääneriikide relvaabi.

Šoigu väitis telefonikõnedes, et Ukraina on valmis kasutama "räpast pommi".

Kolme lääneriigi (Prantsusmaa, USA ning Ühendkuningriigi) ühisavalduses lükati Venemaa väited ümber ning kinnitati jätkuvat toetust Ukrainale.

Briti luure: Ukraina õhukaitse on droonide vastu üha efektiivsem

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi luureülevaate kohaselt on Ukraina väed üha edukamad Iraani päritolu droonide tabamisel.

Brittide hinnangul kasutavad Vene väed Iraani päritolu droone, kuna Venemaa enda pikamaa täppisraketid on otsa saamas.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 470 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 67 940 (võrdlus eelmise päevaga +470);

- tankid 2590 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 5295 (+11);

- lennukid 270 (+0);

- kopterid 245 (+0);

- suurtükisüsteemid 1673 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 375 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 189 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1370 (+9);

- tiibraketid 350 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4044 (+5);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 149 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Reuters/The Kyiv Independent/CNN/The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: