Transpordiamet: jalgratta juhtimine alkoholi mõju all on kasvanud

Tõukeratas
Tõukeratas Autor/allikas: LSM/Freepik stock images

Jalgratast on viimase 12 kuu jooksul juhtinud alkoholi või narkootilise aine mõju all kokku ligi 12 protsenti täiskasvanud jalgratturitest ning võrreldes eelmise aastaga on see näitaja suurenenud, selgub transpordiameti tellitud küsitluse tulemustest.

Elektritõukeratast on viimase 12 kuu jooksul juhtinud alkoholi või narkootilise aine mõju all aga koguni 20 protsenti täiskasvanud elektritõukerattaga sõitnutest ning pooled neist on teinud seda korduvalt.

Elektritõukeratast on alkoholi tarvitanuna juhtinud sagedamini mehed, kuni 34-aastased, eestikeelsed Tallinna ning suuremate linnade elanikud.

Kõik elektritõukeratast alkoholi tarvitanuna juhtinud on olnud liiklusreeglitest teadlikud.

"Arvestades elektritõukeratastega juhtunud õnnetuste arvu on alkoholi tarvitanud juhtide arv eriti murettekitav," nentis transpordiameti liiklusekspert Raul Rom.

Viimase 12 kuu jooksul on elektritõukerattaga sõitjatest enda sõnul sattunud liiklusõnnetusse kolm protsenti küsitletutest, lisaks on üks protsent napilt pääsenud. Ka jalgrattaga sõites on sattunud liiklusõnnetusse kolm protsenti täiskasvanud jalgratturitest ja kaks protsenti on napilt pääsenud. Liiklusõnnetusse või ohtlikku olukorda sattunute osakaal kokku on ajas püsinud vahemikus 4-10 protsenti, olles sel aastal pigem madalamal tasemel

Teisalt on aga kasvanud inimeste osakaal, kes kannavad jalgrattaga liigeldes kiivrit. Tänavuse küsitluse andmetel kannab kiivrit alati või sageli 30 protsenti jalgratturitest, 56 protsenti ei kanna seda aga kunagi. 4-15-aastastest lastest kannavad jalgrattaga sõites kiivrit alati või sageli kokku 81 protsenti.

Elektritõukerattaga sõitjatest kannab kiivrit enamasti või sageli kokku vaid kaheksa protsenti, 83 protsenti ei kanna seda kunagi ja kuus protsenti kannab harva. Samas peab 93 protsenti üle 14-aastasest elanikkonnast elektritõukerattaga sõites kiivri kasutamist vajalikuks. 24 protsenti peab seda vajalikuks alla 16-aastaset laste puhul ja 68 protsenti nii laste kui täiskasvanute puhul.

Transpordiameti tellitud uuringu viis läbi Turu-uuringute AS ja selle käigus küsitleti tänavu septembris 1002 Eestis elavat üle 15-aastast inimest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: