Elon Musk vallandas pärast Twitteri ostmist selle tippjuhtkonna
Miljardär ja aktiivne Twitteri kasutaja Elon Musk teatas neljapäeval, et viis 44 miljardi dollari suuruse Twitteri ostu tehingu lõpuni. Värske ettevõtte omanikuna vallandas Musk Twitteri tippjuhtkonna.
"Ostsin Twitteri sellepärast, et tsivilisatsioonil on vaja omada ühist väljakut, kus saab arutleda paljude teemade üle, ilma vägivalda kasutamata," teatas Musk.
"Praegu on oht, et sotsiaalmeedia jaguneb paremäärmuslikeks ja vasakäärmuslikeks kõlakodadeks, mis tekitavad veel rohkem vihkamist ja lõhestab meie ühiskonda. See tähendab, et Twitterist ei tohi saada koht, kus võib öelda kõike ja ilma tagajärgedeta," lisas Musk.
Dear Twitter Advertisers pic.twitter.com/GMwHmInPAS
— Elon Musk (@elonmusk) October 27, 2022
Elon Muski fookus on varem olnud autoettevõttel Tesla ning kosmoseettevõttel SpaceX. Musk on ka ise aktiivne Twitteri kasutaja.
Veel juulis teatas Musk USA börsijärelevalveorganile, et soovib tehingust loobuda. Musk leidis siis, et Twitteri esitatud andmed kontode arvu kohta ei ole tõepärased ja ettevõte ei ole täitnud eellepingu tingimusi.
Peale seda kaebas Twitter Muski kohtusse – ettevõtte sõnul tulenes Muski otsus tehingust taganeda hoopis turuolukorra muutusest. Oktoobris teatas Musk siiski, et tahab Twitteri tehingu viia lõpuni.
Musk vallandas esimese asjana kogu ettevõtte tippjuhtkonna
Peale Twitteri ostutehingut asus Elon Musk kohe tegema ümberkorraldusi Twitteri juhtimisstruktuurides.
Musk vallandas neljapäeval ettevõtte tegevjuhi Parag Agrawali, finantsjuhi Ned Segali ning õigus- ja poliitikavaldkonna juhi Vijaya Gadde.
Gadde palkas oma ametikohale Twitteri eelmine tegevjuht Jack Dorsey.
Axiose väitel olevat Vijaya Gadde olnud seotud oluliste kontodega tehtud otsustega, sh olevat olnud tema otsus keelustada eelmise USA presidendi Donald Trumpi Twitteri-konto.
Musk süüdistas nimetatud isikuid tema ning Twitteri investorite eksitamises, mis puudutas sotsiaalmeedia platvormil olevate fiktiivsete kontode arvu.
Bloombergi teatel plaanib Musk ise asuda Twitteri tegevjuhi positsioonile. Musk jääb samal ajal Tesla ja SpaceX tegevjuhiks. Ühe asjaga kursis oleva allika sõnul võib Musk pikemas perspektiivis tegevjuhiks kellegi teise määrata.
Sama allika sõnul kavatseb Musk lõpetada eluaegsed Twitteri-keelud, kuna ta ei usu neisse. See tähendaks ka endise USA presidendi Donald Trumpi lubamist taas Twitterisse.
Elon Muski visioon sõnavabadusest läheb vastuollu senise Twitteri modereerimise poliitikaga
Twitteriga on seotud muuhulgas ka Hunter Bideni sülearvutiga seotud lugude levi piiramine.
Kui Hunter Bideni sülearvuti sisust ilmus lehes New York Post, piirasid nii Facebook kui Twitter selle levi, kuna ei uskunud loos esitatud väidete paikapidavust, meenutas Vox selle aasta kevadel.
Lugu Hunter Bideni sülearvuti sisust ilmus vähem kui kolm nädalat enne 2020. aasta presidendivalimisi USA-s. Loo iva seisnes asjaolus, et Hunter Biden kasutas ära oma tuntud perekonnanime ja sidemeid isiklikuks hüvanguks.
Hunter Biden on praeguse USA presidendi Joe Bideni poeg.
Hiljem ilmnes, et loos esitatud väited osutusid siiski tõeseks.
Bloomberg toob välja, et Muski soov suurendada sotsiaalmeedia keskkonnas sõnavabadust on vastuolus ettevõtte senise suunaga püüda vähendada enda platvormil inimeste kiusamist ja ahistamist.
Võimalik Twitteri sisu modereerimise vähendamine või lõpetamine on paljud inimesed murelikuks teinud ning kardetakse seal esineva sisu kvaliteedi langust, vahendas Bloomberg.
Musk samas lubas, et Twitterist ei saa "põrgumaastikku, kus kõigile on kõik lubatud".
Elon Musk on lubanud, et Twitteri algoritm, mille alusel näidatakse inimestele platvormil sisu, saab avalikuks.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: The Guardian, Reuters, Axios, Bloomberg