Taani valimised võitsid vasakpoolsed, kuid sotsid tahavad kirjut valitsust

Taani peaminister Mette Frederiksen
Taani peaminister Mette Frederiksen Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Nikolai Linares DENMARK OUT

Erakorralised valimised Taanis on tekitanud olukorra, kus vasakpoolse n-ö punaploki erakonnad on saavutanud Taani parlamendis enamuse. Samas on Taani sotsiaaldemokraadid avatud valitsuse moodustamisele, mis ületab maailmavaatelisi blokke.

Taani sotsiaaldemokraadid võitsid parlamendivalimised ning said 27,5 protsenti häältest, tehes seega oma parima tulemuse pärast 2001. aastat.

Võrreldes eelmise parlamendikoosseisuga suutsid sotsid suurendada oma mandaate kahe võrra ning neil on nüüd parlamendis 50 kohta.

Üks teine suur võitja Taani valimistel on endise peaministri Lars Løkke Rasmusseni rajatud uus parempoolne erakond Moderaadid.

Kuigi varem tundus, et Moderaadid võidavad valimised, siis valimistulemuste selgudes pilt muutus ning nad said parlamendis 16 mandaati, teatas Rootsi rahvusringhääling SVT.

Teine suurüllataja Taani Demokraadid sai 14 mandaati, kes jäljendab nii nagu Taani Moderaadidki oma nimes vastavat Rootsi erakonda.

Valitsus võib tulla maailmavaateliselt kirju

Praegu pole veel selge, kuidas selliste tulemuste põhjal valitsus moodustub. Taani sotsid koos peaminister Mette Frederikseniga ütlesid valimiskampaania ajal, et nad tahavad moodustada laiapõhjalist valitsust.

Valmidusest teha koostööd "siniste" ehk paremerakondadega teatas ka praegune Taani rahandusminister Nicolai Wammen, kes kuulub sotsidesse.

Varem on liberaalne Venstre ning konservatiivne Rahvapartei keeldunud osalemast ühes valitsuses sotsidega.

Venstre kaotas 20 mandaati, kohti kaotasid ka sotsiaalliberaalid

Venstre kaotas 20 kohta, mis on suurim ühe erakonna kohta langus võrrelduna eelmiste valimistega, vahendas Taani rahvusringhääling DR.

Kaht poliitilist uustulnukat, Rasmusseni Moderaate ning Inger Støjbergi Taani Demokraate juhivad poliitikud, kes Venstrest skandaaliga lahkusid.

Venstre erakonna juht Jakob Ellemann-Jensen teatas, et viimase kolme aasta valitsuse poliitika ei näita, et oleks valmidust võtta omaks Venstre poliitilised seisukohad.

Taani rahvusringhääling DR tõi välja, et teised valimiste suured kaotajad olid konservatiivid, keda toetas veel augustis arvamusküsitluste järgi 16 protsenti, kuid nad said valimistel ainult 5,5 protsenti häältest.

See on kehvem tulemus kui 2019. aasta korralistel parlamendivalimised ning neil on viimaste valimistega võrrelduna kaks mandaati vähem.

Samuti kaotas üheksa mandaati sotsiaalliberaalne Radikale, kellel on uues parlamendis ainult seitse kohta. Erakond lõi samuti lahku Venstrest, kuid seda juba 1905. aastal.

Valimistel osales 84,1% valijaskonnast ehk 3,5 miljonit inimest.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: SVT, DR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: