Sõja 255. päev: Iraan tunnistas Venemaale droonide tarnimist enne sõda

{{1667625000000 | amCalendar}}
Sõjas hävinud maja Kiievi lähistel Mošuni külas.
Sõjas hävinud maja Kiievi lähistel Mošuni külas. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Andrew Kravchenko

Viimase 24 tunni jooksul tulistasid Vene väed 70 mürsku nelja Venemaa piiri lähedal asuva Sumõ oblasti asula pihta, ütles Sumõ oblasti kuberner Dmõtro Žõvitskii Telegrami postituses. Iraan tunnistas aga esmakordselt droonide Venemaale saatmist.

Oluline 5. novembril kell 22.40:

- Nädala jooksul on Ukraina sadamaist väljunud ligi 30 viljalaeva;

- Ukraina presidendi hinnangul valetab Iraan, kui ütleb, et saatis Venemaale väikese arvu droone enne viimase täiemahulist sissetungi Ukrainasse;

- NATO peasekretäri hinnangul ei ole väga tõenäoline, et Venemaa Ukrainas tuumarelva kasutaks;

- Ukraina võrguoperaator laiendab mõnes piirkonnas elektrikatkestusi;

- Venemaa on vangide vahetuse käigus vabastanud 268 Ukraina rahvuskaardi liiget;

- Iraan tunnistas Venemaale droonide andmist;

- Euroopa riigid saatsid Ukrainale 500 elektrigeneraatorit;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 600 sõdurit;

- Ukraina energiafirma on jäänud sel kuul juba 12 korda Vene rünnaku alla;

- Suurbritannia kaitseministeerium: Venemaal on raskusi sõjalise väljaõppe läbi viimisega;

- ISW: Putin jätkab tõenäoliselt varjatud mobilisatsiooni;

- Venemaa pommitas Sumõ oblastit;

- Venemaa tahab erandit sanktsioonides;

- Vene okupandid rüüstasid Hersoni kunstimuuseumit.

Nädalaga lahkus Ukraina sadamaist 28 laeva põllumajandustoodetega

Viimase nädala jooksul on Ukraina sadamatest väljunud 28 erinevaid põllumajandustooteid tarnivat laeva, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski.

Laevad väljusid Odessa, Tšornomorski ja Pivdennõi sadamast ning alustel oli kokku üle 800 000 tonni toiduaineid.

Zelenski sõnul viivad laevad kaupa Egiptusesse, Liibüasse, Marokosse, Alžeeriasse, Omaani, Türgisse, Hiinasse ja Etioopiasse.

Venemaa kaitseministeerium teatas selle nädala kolmapäeval, et Venemaa naaseb Musta mere viljakokkuleppe juurde. Pärast droonirünnakut Vene laevastikule Sevastopolis peatas Venemaa oma osaluse leppes.

Zelenski: Iraan valetab Venemaale väikese arvu droonide andmise kohta

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sõnul Iraan valetab, öeldes, et saatis Venemaale väikese arvu droone. Zelenski väitel tulistasid Ukraina väed ainuüksi reedel alla 11 Iraani drooni.

"Kui Iraan jätkab ilmselge kohta valetamist, siis see tähendab, et maailm püüab veel rohkem uurida Venemaa ja Iraani režiimi terroristlikku koostööd ning seda, mida Venemaa Iraanile sellise koostöö eest maksab," ütles Zelenski.

USA erisaadik Iraanis Robert Malley kommenteeris sama sotsiaalmeedias. "Nad tarnisid ainuüksi tänavu suvel kümneid droone ning neil on okupeeritud Ukrainas sõjaväelased, kes aitavad Venemaal droone kasutada," kirjutas ta.

Iraani välisminister tunnistas esimest korda, et Teheran saatis Venemaale oma droonid. Ministri sõnul saadeti droonid enne Venemaa täiemahulist invasiooni Ukrainasse.

NATO juht ei usu, et Venemaa Ukrainas tuumarelva kasutab

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles Türgi telekanalile NTV antud intervjuus, et ei usu, et Venemaa kasutab Ukrainas tuumarelva.

Stoltenberg ütles, et Venemaa tegevus on vastutustundetu ja hooletu.

"Risk, et Venemaa kasutab Ukrainas tuumarelva, pole väga suur, aga selle tagajärjed oleksid tohutud. Seega me võtame seda väga tõsiselt. Tuumasõjas ei ole võitjaid," sõnas Stoltenberg.

Ukraina võrguoperaator laiendab mõnes piirkonnas elektrikatkestusi

Ukraina riiklik võrguoperaator teatas laupäeval, et laiendab elektrikatkestusi Kiievis ja Ukraina seitsmes piirkonnas vastuseks suurenenud elektritarbimisele.

Elektrivõrk on viimastel nädalatel olnud Venemaa õhurünnakute sihtmärk ning energiaoperaatorid on kasutanud plaanilisi elektrikatkestusi selleks, et vältida ülekoormust ja võimaldada energiataristu remonti.

"Ajutised kontrollitud piirangud kõikidele tarbijakategooriatele on vajalikud, et vähendada koormust võrkudele, toetada energiasüsteemi jätkusuutlikku tasakaalustamist ja vältida korduvaid õnnetusi," teatas Ukrenergo.

Ettevõte ei täpsustanud, kui kaua elektrikatkestused kestavad, kuid kutsus ukrainlasi üles säästma energiat, eriti hommiku- ja õhtutundidel.

Iraan tunnistas Venemaale droonide andmist

Iraan tunnistas esmakordselt, et saatis Venemaale oma droonid, vahendas Reuters.

Sellest teatas Iraani välisminister Hossein Amirabdollahian, kelle sõnul tarniti droonid enne Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Ta märkis, et paar kuud enne Vene vägede tungimist Ukrainasse tarnis Iraan Venemaale väikese arvu droone. Ta eitas, et Teheran jätkab Moskvale droonide tarnimist.

Välisminister lisas, et rakette ei ole Iraan Venemaale tarninud.

Venemaa on vabastanud üle 250 Ukraina rahvuskaardi liikme

Ukraina rahvuskaart teatas, et Venemaa on täiemahulise invasiooni algusest alates vangide vahetuse käigus vabastanud 268 selle liiget.

Vabastatute hulgas on 24 naist.

Euroopa riigid saatsid Ukrainale 500 elektrigeneraatorit

17 Euroopa Liidu liikmesriiki, nende seas Eesti, saatsid Ukrainasse umbes 500 elektrigeneraatorit, et aidata lahendada Venemaa rünnakutest tingitud energiaprobleeme.

Liikmesriigid saatsid vajalikud tehnilised detailid ELi kodanikukaitse mehhanismi kaudu.

Suurbritannia kaitseministeerium: Venemaal on raskusi sõjalise väljaõppe läbi viimisega

Suurbritannia kaitseministeerium märkis oma igapäevases ülevaates, et tõenäoliselt on Venemaal raskusi sõjalise väljaõppe pakkumisega oma praeguse mobilisatsiooni ja iga-aastase sügisese ajateenistuse jaoks.

30. septembril välja kuulutatud ja 1. novembril 2022 alanud täiendav regulaarne sügisene ajateenistustsükkel toob tavaliselt kaasa 120 000 täiendavat ajateenijat.

Mobilisatsiooni käigus üritab Venemaa aga pakkuda väljaõpet umbes 300 000 sõdurile.

Kaitseministeerium märgib, et äsja mobiliseeritud ajateenijatel on tõenäoliselt minimaalne väljaõpe või üldse mitte, sest kogenud ohvitserid ja instruktorid on sõdimas Ukrainas, kus mõned neist on hukkunud.

Brittide sõnul on Venemaa läbi viimas väljaõpet Valgevenes, sest Venemaal endal napib väljaõppepersonali, laskemoona ja rajatisi. Vähese väljaõppe või üldse ilma väljaõppeta väed annavad Ukraina suunal vähe täiendavat rünnakuvõimet.

Venemaa pommitas Sumõ oblastit

Venemaa suurtükitules hukkus kolm ja sai haavata kaheksa inimest, teatas Sumõ kuberner.

Samuti teatas Vinnõtsja oblastijuht Serhi Borzov, et Venemaa ründas Vinnõtsjat Iraani droonidega.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas laupäeval, et Ukraina relvajõud lõid tagasi 14 Venemaa rünnakut Luhanskis ja Donetskis. Peastaap lisas, et ukrainlased hävitasid Vene sõjaväerajatisi ja kaks venelaste juhtimispunkti.

Mõkolaivi oblastis Novovasilivka lähedal hävitati peastaabi teatel ka kuus Venemaa tanklat.

Ukraina tulistas alla kaks Vene tiibraketti

Ukraina väed tulistasid reedel alla Mustalt merelt Vene vägede poolt tulistatud kaks tiibraketti Kalibr, teatas Odessas paiknev Ukraina lõuna õhuväejuhatus, vahendas CNN.

Õhuväe juhtkonna teatel tulistati üks tiibrakett alla Hersoni oblasti kohal ja üks Mõkolajivi oblasti kohal.

Samal ajal teatas Ukraina relvajõudude peastaap, et venelased on rünnanud idas Bahmutti, Avdiivkat ja Novopavlivkat.

Lisaks on viimase päeva jooksul pommide alla jäänud Lvivi piirkond läänes ning Harkivi, Dnipro ja Zaporižžja piirkond idas.

Ukraina sõdurid venelastelt ära võetud tankiga. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Ukraina energiafirma on jäänud sel kuul juba 12 korda Vene rünnaku alla

Venemaa rünnakud tsiviilinfrastruktuuri, eriti energia- ja veevärgi rajatiste vastu on sel kuul korduvalt takistanud Ukraina ettevõtet DTEK Group, mis omab söe- ja soojuselektrijaamu Ukraina eri piirkondades, vahendas CNN.

Ettevõte teatas reedel viimasest raketirünnakust, mis kahjustas tema energiarajatisi. See oli 12. rünnak DTEK-i rajatistele viimase kuu jooksul. Esialgsetel andmetel pommitamises inimohvreid ei olnud.

Ettevõtte sõnul said reedel vaenlase rünnaku tagajärjel oluliselt kahjustada ettevõtte elektriseadmed.

DTEK on Ukraina suurim eraenergiaettevõte ja Venemaa pommitamise sagedane sihtmärk. Juulis teatas ettevõte, et Venemaa häkkerid korraldasid selle rajatistele küberrünnaku.

ISW: Putin jätkab tõenäoliselt varjatud mobilisatsiooni

Sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul viitavad Venemaa diktaatori Vladimir Putini plaanid jätkata varjatud mobilisatsiooniga, et osaline mobilisatsioon ei toonud piisavalt jõudu Venemaa sõjaks Ukrainas.

Putini reedel välja öeldud väide, et Venemaa on ületanud oma eesmärgi mobiliseerida 300 000 meest, ei ole kooskõlas tema samal päeval välja antud dekreediga, mis lubab Venemaa ametnikel mobiliseerida raskeid kuritegusid sooritanud ja kohtus süüdi mõistetud kodanikke, teatas ISW.

Venemaa tahab erandit sanktsioonides

Venemaa palub läänel leevendada sanktsioone riigi põllumajanduslaenuandjale Rosselkhozbankile, et hõlbustada Venemaa teraviljaeksporti, ütlesid Reutersile neli Ukraina teraviljalepingu läbirääkimistega kursis olevat allikat.

Anonüümseks jääda soovinud allikad ütlesid Reutersile, et pangale kehtestatud sanktsioonide leevendamine võimaldaks pangal vastu võtta makseid Venemaa teravilja ja toiduainete eest. Rosselkhozbank pole aga rahvusvahelises teraviljakaubanduses veel suurt rolli mänginud.

Allikad ei öelnud uudisteagentuurile, millise vastuse Venemaa sellele ettepanekule sai.

Vene okupandid rüüstasid Hersoni kunstimuuseumit

"Evakueerimise" varjus rüüstasid tsiviilriietesse riietatud relvastatud mehed nelja päeva jooksul Oleksii Šovkunenko Hersoni kunstimuuseumi, teatas muuseumi administratsioon Facebooki postituses, vahendas Kyiv Independent.

Postituse info järgi viisid Vene okupandid 31. oktoobri ja 3. novembri vahel muuseumist ära kõik kunstiteosed, mis nad nägid ja kätte said ja ilma neid korralikult transpordiks pakkimata.

Muuseumi kollektsioonis on üle 10 000 kunstiteose.

Töid vedanud veokid suundusid Venemaa poolt okupeeritud Krimmi, kuid pole selge, kas see on nende lõppsihtkoht, kirjutas muuseum. Hersoni oblasti politseijaoskond on algatanud ka muuseumi rüüstamisega seoses kriminaaluurimise.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 600 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas laupäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 75 440 (võrdlus eelmise päevaga +600);

- tankid 2758 (+8);

- jalaväe lahingumasinad 5601 (+21);

- lennukid 277 (+0);

- kopterid 260 (+2);

- suurtükisüsteemid 1776 (+4);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 391 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 202 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1462 (+12);

- tiibraketid 399 (+2);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4184 (+10);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 155 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: Reuters, CNN, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: