Tallinna elanike arv küll kasvab, kuid sündide arv järjest väheneb

Tume taevas Tallinna ärisüdame kohal
Tume taevas Tallinna ärisüdame kohal Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Tallinna elanike arv on tänavu kasvanud lausa 12 626 inimese võrra, kuid kasvu taga on Ukraina sõjapõgenike saabumine, sündide arv on samal ajal languses.

Kui mullu juhtus nii, et Tallinna elanikkond kahanes esimest korda üle paljude aastate, siis tänavu on kasv olnud märkimisväärne, 12 626 elanikku. Kasvu taga pole aga suurenenud sündide arv ega mujalt Eestis pealinna kolijad, vaid sõjapõgenikud Ukrainast.

Tallinna perekonnaseisuametil andmed Tallinna elanikuks registreeritud Ukraina kodanike kohta ütlevad, et nende arv kasvas tänavu alates 1. märtsist 1. novembrini 13 279 võrra. Novembri alguse seisuga on Tallinna elanikuna registreeritud 21 252 Ukraina kodanikku.

Sõja algus ja sõjapõgenike arv kajastub ka Tallinna rahvaarvus. Kui jaanuari ja veebruariga pealinna elanike arv kahanes üle 800 inimese võrra, siis alates märtsist on kasv olnud üle 13 000.

1. novembri seisuga on Tallinnas registreeritud elanikke 457 631.

Sündide arv väheneb aasta-aastalt

Mullune oli erakordne aasta selles tähenduses, et üle 15 aasta Tallinna elanike arv kahanes, 683 inimese võrra. Aasta varem oli kasv olnud 1756 elanikku. Elanike arvu kahanemise peamine põhjus on negatiivne loomulik iive: sündis 4373, suri 5506 inimest.

2021. aastal vähenes Tallinnas sündide arv võrreldes 2020. aastaga 100 võrra. Kuid tänavu on sünde olnud veel vähem. Kui mullu registreeriti Tallinnas esimese kümne kuuga 3754 sündi, siis tänavu 3369. Kui veel mullu oli Tallinnas kolm kuud, mil sünde oli üle 400, siis tänavu pole selliseid kuid olnud ühtegi. Kõige rohkem registreeriti pealinnas sünde augustis, 382.

Tallinna perekonnaseisuameti juhataja asetäitja Kristi Kail ütles ERR-ile, et sündimusnäitajaid mõjutavad sünnitusealiste naiste osakaalu vähenemine, perepoliitika ja kriisid.

"Rahvaarvu muutumist mõjutavad lisaks sündimusele ja suremusele vahel ka rändeprotsessid ning erinevad sotsiaalsed ja majanduslikud tegurid. Prognoosida võib, et sel aastal jääb loomulik iive Tallinnas negatiivseks, rändeiive positiivseks," lausus Kail.

Sündide arvu vähenemine pole vaid pealinna mure, vaid sama on olukord kõigi Eesti omavalitsuste peale kokku. Kui veel mullu oli sünde eelnenud aastaga võrreldes veidi rohkem, siis tänavused kuud näitavad sündide arvu langust.

Näiteks mullu oli kõigil kuudel sündide arv vähemalt tuhat, kõige vähem sünde registreeriti veebruaris, 1003; kõige rohkem septembris, 1202. Tänavu on kuid, mil on registreeritud alla tuhande sünni, neli: jaanuar (905 sündi), veebruar (859), aprill (889) ja oktoober (968).

Samas on langenud ka surmade arv: näiteks tänavu oktoobris suri Eestis 1376, mullu samal ajal 1585 inimest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: