X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Briti valitsus andis üle mitme aastakümne loa avada uus söekaevandus

Uus söekaevandus on planeeritud Whitehaveni linna lähistele Cumbria lähistele
Uus söekaevandus on planeeritud Whitehaveni linna lähistele Cumbria lähistele Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Jon Super

Briti valitsuse minister Michael Gove otsustas hiljuti heaks kiita Ühendkuningriigis uue söekaevanduse avamise. Viimane luba uue söekaevanduse avamiseks anti 30 aastat tagasi. Kriitikud on väljendanud muret söe kaevandamise keskkonnamõjude pärast.

Ühendkuningriik kiitis heaks esimese uue kivisöekaevanduse rajamise viimase kolmekümne aasta jooksul.

Kriitikute sõnul õõnestab see otsus kliima-eesmärkide saavutamist ja pealegi on nõudlus kivisöe järele vähenenud, vahendas BBC.

Uue kaevanduse pooldajad aga märgivad, et uuest kaevandusest saaks kivisütt terase tootmiseks nii Ühendkuningriigis kui kogu maailmas, see tooks juurde töökohti ja vähendaks vajadust kivisütt sisse osta.

Kohalikud võimud on andnud loa uue kaevanduse jaoks kuni aastani 2049.

Cumbrias paikneva kaevanduse avamine peatati 2021. aastal enne kliimakonverentsi COP26, mis peeti Glasgows ning konkreetse kivisöe kaevanduse saatus oli viimased kaks aastat ebaselge.

Briti valitsuse kliimakomisjon (Climate Change Committee) on varem hinnanud, et ligikaudu 85 protsenti toodetud kivisöest plaanitavast kaevandusest eksporditakse tõenäoliselt teistesse riikidesse.

Briti valitsuse ministri Michael Gove'i kirjaliku otsuse järgi on kivisöe kaevanduse avamine "suhteliselt süsinikuneutraalne".

Gove'i juhitud ministeerium (Levelling Up, Housing and Communities) teatas, et ministri otsus on kooskõlas Briti valitsuse eesmärkidega vähendada riigis süsinikuheidet.

Briti opositsioonierakonnad ja keskkonnakaitse organisatsioonid on otsuse hukka mõistnud.

BBC toob esile, et kivisüsi on üks kõige saastavamaid fossiilkütuseid, mille kaevandamisel tekib peaaegu kaks korda rohkem süsinikuheidet kui maagaasi kasutamise kaudu.

Kaks terasetootjat (British Steel ja Tata), kes uue kaevanduse kivisütt oma terase tootmises tahavad kasutada, on lubanud, et nad kavatsevad võtta kasutusele madalama süsinikuheitega terase tootmise.

Terasetööstuse eksperdi Chris McDonaldi hinnangul kasutavad kaks ettevõtet maksimaalselt 10 protsenti kivisöe kaevanduses kaevandatud kivisöest ja aastaks 2030 ei kasuta nad enam üldse kivisütt sellest kaevandusest.

BBC märgib peale seda, et see tähendaks, et alates 2030. aastaks oleks kogu uue kaevanduse kivisüsi mõeldud ekspordiks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: