Jaapan, Ühendkuningriik ja Itaalia ehitavad ühise hävituslennuki

Briti kaitseminister Ben Wallace külastamas Bae Systems tehast Wartonis, et teatada 2021. aastal brittide Future Combat Air System programmi algfaasi alustamisest
Briti kaitseminister Ben Wallace külastamas Bae Systems tehast Wartonis, et teatada 2021. aastal brittide Future Combat Air System programmi algfaasi alustamisest Autor/allikas: SCANPIX/PA

Ühendkuningriik koos Jaapani ja Itaaliaga kavatsevad ühendada oma hävituslennukite arendamise programmid ühiseks programmiks, teatasid kolm riiki ühiselt reedel.

Reuters toob esile, et välja kuulutatud ühine lennuki välja arendamine on Jaapani jaoks esimene oluline kaitsetööstuse valdkonna koostöö mõne muu riigiga peale USA-d peale II maailmasõda.

Uue hävituslennuki arendamise programmi raames ühendatakse brittide plaanitud Future Combat Air System projekt jaapanlaste F-X programmiga.

Ühendprogrammi nimeks on valitud Global Combat Air Programme, teatasid kõik kolm riiki reedel.

Uus lennuk peaks olema töövõimeline aastaks 2035.

Kõik kolm riiki kinnitasid, et toetavad reeglitepõhist vaba maailmakorda ning selle kaitsmine on kolme riigi hinnangul kasvanud ohtude tõttu veelgi tähtsam.

Jaapani julgeolekuolukord Aasias on pingestumas eelkõige Hiina pärast, kes on ähvardanud Taiwani saare sõjaliselt vallutada.

Jaapan teatas sel kuul, et kavatseb tõsta kaitsekulud kahe protsendini SKP-st viie aasta jooksul.

Ühendkuningriigi peaminister Rishi Sunak samas kinnitas, et Suurbritannia peab olema kaitsetööstuses uue tehnoloogia esirinnas ning kokkuleppega tagatakse riigis uued töökohad.

Lennuki arendamisel osalevad Ühendkuningriigi Bae Systems, Jaapani Mitsubishi Heavy Industries ja Itaalia Leonardo. Projektiga ühineb ka Euroopa päritolu raketitootja MBDA.

Kolm riiki pole veel kokku leppinud kuidas projekt edasi liigub ning kus lennuki arendus füüsiliselt hakkab toimuma.

Ühendkuningriigi teatel on uue hävituslennuki projektiga oodatud liituma ka teised riigid ning uus lennuk on NATO standarditega kooskõlas.

Hiljuti teatasid ka Prantsusmaa, Saksamaa ja Hispaania poolt, et arendavad ühiselt välja uue hävituslennuki. Nende kolme riigi uus lennuk peaks olema töövõimeline aastaks 2040.

Ühendkuningriik, Saksamaa, Itaalia ja Hispaania on varem ühiselt välja arendanud hävituslennuki Eurofighter Typhoon.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: