Bolsonaro toetajad tungisid kongressihoonesse ja presidendipaleesse

{{1673209140000 | amCalendar}}
Brasiilia ekspresidendi Jair Bolsonaro poolehoidjad valitsushoonete juures.
Brasiilia ekspresidendi Jair Bolsonaro poolehoidjad valitsushoonete juures. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Brasiilia eelmise presidendi Jair Bolsonaro toetajad tungisid pühapäeval pealinnas parlamendi- ja ülemkohtuhoonesse ning presidendipaleesse ning vandaalitsesid seal. Politsei vahistas ligi 300 korrarikkujat.

Bolsonaro toetajad tungisid läbi politsei seatud tõkete. Politsei kasutas küll protestijate vastu pisargaasi, kuid ei suutnud neid peatada. Märatsejad lõid sisse kongressihoone aknaid, osad tungisid senati saali, kus hüppasid istmetel ning kasutasid pinke liumägedena.

Kohaliku meedia hinnangul osales juhtunus umbes 3000 inimest.

Bolsonaro toetajad kutsusid sõjaväge üles sekkuma ning presidendivalimised võitnud Luiz Inacio Lula da Silvat ametist lahkuma.

Õhtuks ajas politsei märatsejad valitsuskvartalist minema ning valitsushoonetele enam ohtu ei ole, teatasid võimud.

Politsei teatel võeti märatsejad vahi alla  katse eest vägivalla või tõsise ähvarduse abil kukutada seaduslikult moodustatud valitsus. Karistus seda tüüpi kuriteo eest on 4-12 aastat vangistust.

Eraldi uurimist vajab politseijuhtide kinnitusel tõik, kuidas õnnestus kivide ja kaigastega varustatud meeleavaldajatel riigi tähtsamatesse asutustesse sisse tungida.

Politsei üritas märatsejaid pipragaasiga ohjeldada, sellest hoolimata läks Bolsonaro toetajail korda esmalt valitsusasutuste kaitsevööndisse ning seejärel juba ka hoonetesse endasse tungida.

Rahutuste käigus kukkus parlamendihoone ees olevasse tiiki vähemalt üks politseiauto. Pole veel teada, kas sõiduki lükkasid tiiki märatsejad, või sattus see sinna mingil muul põhjusel.

Jair Bolsonaro toetajad presidendipalee juures. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Eraldo Peres

Vägivallatsejad lõhkusid valitsuse residentsi, parlamendihoone ja ülemkohtu aknaid ning sisustust. Poliitikuile, kohtunikele ning president Lulale mingit ohtu ei olnud, sest oli pühapäev, mil asutustes niikuinii kedagi tööl ei olnud. President Lula viibis parasjagu hoopis ringsõidul Sao Paolos.

Enne Lulat valitsenud president Bolsonaro, kelle pooldajad sissetungi korraldasid, viibis aga ise parasjagu USA-s, Floridas, kuhu ta sõitis õige pea pärast valimiskaotuse selgumist. Väidetavalt on Bolsonarol Floridas kavas kohtuda ka seal elava USA ekspresidendi Donald Trumpiga, kuid pole teada, kas kohtumine on juba toimunud.

Juba on tõmmatud laialdaselt paralleele äsjaste Brasiilia sündmuste ja kahe aasta eest Washingtonis Kapitooliumil toimunu vahel, kui USA kongressi hoonesse õnnestus sisse tungida samuti valimised kaotanud Trumpi toetavail märatsevail meeleavaldajail.

Teiste poliitikavaatlejate hinnangul ei ole nende sündmuste kõrvutamine siiski päriselt korrektne, sest Brasiiilia märatsejate puhul on tegu väikse, radikaliseerunud jõuguga, kellele pole otse ega isegi mitte kaude toetust avaldanud ükski poliitik, ammugi mitte valimised kaotanud Bolsonaro ise.

Paralleelide tõmbajate sõnul on aga sarnasused kahe aasta taguste Washingtoni sündmuste ja äsja Brasiilia pealinnas toimunu vahel aga nii ilmsed, et kahtlus, kas need pole korraldatud mitte ühe ja sama skeemi kohaselt, tekkib paratamatult.

Valitsev president Lula lubas telepöördumises igatahes, et kõik valitsuskvartalis märatsemise asjaolud selgitatakse välja, juurdlus on põhjalik ning kõiki süüdlasi karistatakse võimalikult karmilt, armu kellelegi ei heideta.

Brasiilia valitsuskvartalis märatsemine on leidnud laialdast hukkamõistu ka välismaal. Argentina president Alberto Fernandez peab toimunut lausa riigipöördekatseks. Euroopa poliitikuist on Brasiilia märatsuse teiste hulgas hukka mõistnud Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel ja Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Brasiilia ajalehe O Globo teatel viidi Bolsonaro esmaspäeval haiglasse. Teda ravitakse Orlando lähedal asuvas haiglas. Väidetavalt viidi Bolsonaro haiglasse tugeva kõhuvalu tõttu, vahendas Bloomberg. 

Bolsonaro sai 2018. aastal tõsiselt vigastada,  kui teda rünnati kampaaniaürituse ajal noaga.

Toimetaja: Merili Nael, Mait Ots

Allikas: Reuters, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: