Sunak kinnitas, et Suurbritannia saadab Ukrainasse Challenger 2 tankid

Challenger 2 tank Iraagis Basras 2003. aastal
Challenger 2 tank Iraagis Basras 2003. aastal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/POOL/Tony Nicoletti/File Photo

Briti peaministri Rishi Sunaki kinnitus, et Suurbritannia kavatseb saata Ukrainasse tanke, avaldab täiendavat survet Saksamaale, et ta kiidaks uuel nädalal heaks ulatuslikuma tankitarne.

Sunak kinnitas kõnes Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga esimest korda, et Suurbritannia kavatseb anda väikese arvu Challenger 2 tanke, et aidata Venemaa pealetungi tagasi lükata. See teeks Suurbritanniast esimese lääneriigi, kes varustab ukrainlasi lahingutankidega, mida kasutatakse Ukraina vägede väljaõpetamiseks.

Ühendkuningriik tarnib lähinädalatel Ukrainasse 14 Challenger 2 tanki.

Sunaki samm tuleb ajal, mil Saksamaa seisab silmitsi rahvusvahelise survega lubada tarnida Saksamaal toodetud Leopard 2 tanke osana lääneriikide plaanist suurendada sõjalist abi Ukrainale. See tähendaks Ukraina vägedele suurt uuendust.

Soome ja Poola on öelnud, et võiksid Ukrainasse saata tankid Leopard. Tarne nõuab aga Berliini heakskiitu ja selleteemaline diplomaatiline mõttevahetus peaks toimuma lähipäevil. Saksamaa valitsus teatas, et ei ole veel saanud ametlikku taotlust tankide re-ekspordiks.

Tankitarne eesmärk on, et Ukraina sõdurid saaksid enne võimalikku kevadist pealetungi piisava väljaõppe. USA kaitseminister Lloyd Austin kohtub nädala lõpus Berliinis sel teemal Saksamaa kolleegi Christine Lambrechtiga.

Pärast Sunaki ja Zelenski telefonikõnet ütles peaministri pressiesindaja, et Challenger 2 tankide ja täiendavate suurtükiväesüsteemide pakkumine on märk Ühendkuningriigi "kavast tugevdada meie toetust Ukrainale".

Ajaleht The Mirror teatas pühapäeval, et brittidel on kavas anda Ukrainale ka sõjaväehelikoptereid Apache, kuid võttis hiljem selleteemalise artikli enda veebist maha.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: