Briti õhuvägi esitles Ämaris Chinooki helikoptereid

Ühendkuningriigi õhujõud tutvustasid teisipäeval Ämari lennubaasis nädalavahetusel Eestisse saabunud Briti kuningliku õhuväe helikoptereid Chinook.
"Kopterite saatmine Eestisse lepiti kokku Eesti kaitseministri Hanno Pevkuri ja Ühendkuningriigi kaitseministri Ben Wallace'i kohtumisel 8. novembril 2022 ning see on esimene osa Eestisse saabuvatest Chinooki ja Apache'i helikopteritest," teatas kaitseministeerium oma pressiteates.
"Nende helikopterite Eestisse saabumine vastab täpselt novembris brittidega kokku lepitule. Pisut hiljem saabuvad Eestisse ka Apache'i ründekopterid ja hävituslennukid Typhoon. See on täpselt see, milline peab meie koostöö olema," lisas Pevkur pressiteate vahendusel.
Novembris avaldatud info kohaselt saabuvad jaanuaris Eestisse Chinook transpordikopterid, märtsis lisanduvad Apache'i ründekopterid, aprillis tulevad hävituslennukid Typhoon ja mais tuleb õppusele Kevadtorm täiendav Briti lahingugrupp.
"Kevade perioodil on tulemas veel erinevad õhukomponendid. Samamoodi tuleb eraldi üksus suuremas mahus meie Kevadtormile, sest Kevadtorm on meie kõige suurem ühisõppus. Eks me peamegi selles mõttes neid üksusi liigutama ja me oleme palunud üksusi, mis eelkõige tugevdaksid meie enda brigaadi," sõnas Pevkur.
Helikopterit Chinook (CH-47) kasutatakse peamiselt üksuste ja varustuse transportimiseks, kuid selle pardal on kaitsetule andmiseks ka kaks 7,62- millimeetrist kuulipildujat M134 ja üks sama kaliibriga kuulipilduja M60D. Chinookid on väga nutikad toetuskopterid, mis võivad baseeruda nii maismaal kui ka laevadel ning tegutseda väga erinevas keskkonnas.
"Oleme siin selleks, et tegutseda koos Eesti kaitseväe ja Euroopa liitlastega. Chinook on väga mitmekülgne lennuvahend, mis pakub tohutut paindlikkust ja võimaldab meil lahinguruumis teisaldada suuri inimhulki ja varustust," ütles Briti 18. eskadrilli komandör Tom Carter.
"See helikopter on spetsialiseerunud transportimisele, inimeste transportimisele, varustuse transportimisele ja mitmetele teistele rollidele lahinguväljal. Õhusõiduk on võimeline enesekaitseks kasutama kahte M134 kuulipildujat. Lisaks on rambil kuulipilduja M60 ja muud vahendid enesekaitseks," selgitas Carter "Aktuaalsele kaamerale".
Pevkuri sõnul hakatakse helikopteritega harjutama ka koostööd liitlastega. "Need samad kopterid käivad ka vahel Soome poole peale, käivad vahel Läti poole peale. Me tegelikult seda ühte NATO idatiiba koos vaatame ja seetõttu ka need harjutused on kõik ühised," ütles ta.
Ühendkuningriigi suursaadik Eestis Ross Allen ütles, et on oluline arendada eelmisel suvel NATO tippkohtumisel Madridis kokkulepitud koostööd, sest see on tähtis kogu Euroopale ja NATO-le. "Minu arvates need helikopterid on väga hea näide meie koostööst. Ma arvan, et meie koostöö on väga heal tasemel ja jätkub sel aastal. Meie lennukid jõuavad Eestisse suvel ja ka teised helikopterid jõuavad suvel," ütles Allen.
Eestisse saabunud kopterid baseerusid Briti kuninglike õhujõudude (RAF) Odihami baasis ning need on esimene osa Ühendkuningriigi õhuüksuste paigutamisest Eestisse vastavalt Suurbritannia võetud kohustusele panustada Eesti kaitseplaani. Kopterid on lisaks Tapal paiknevale NATO lahingugrupile ning need kaasatakse seal paikneva mitmerahvuselise väekontingendi õppustesse. "See annab kopterite meeskondadele võimaluse harjutada õhu- ja maaväe üksuste koostööd," märkis Briti saatkond oma pressiteates.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Liisbeth Rats