Prigožin: lõpetasime vangide värbamise Wagnerisse

{{1675926480000 | amCalendar}}
Wagneri grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin
Wagneri grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin kinnitas neljapäeval, et grupeering on lõpetanud vangide värbamise Wagneri ridadesse.

Vene Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini pressiteenistus teatas neljapäeval, et Wagner on lõpetanud vangide värbamise Ukraina rinde tarbeks. Prigožin kinnitas värbamise täielikku lõpetamist sotsiaalmeedias vastusena Vene meediapäringule.

Wagneri grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin kinnitas, et palgasõdurite grupeering täidab lõpuni seni võetud kohustused nende suhtes, kes nende heaks praegu "töötavad".

Jevgeni Prigožin koos Wagneri palgasõdurite grupeeringu teiste esindajatega alustasid vangide värbamist Ukrainasse sõtta saatmiseks 2022. aasta suvel. Värvatud vangidele lubati peale kuut teenistuskuud senise karistuse tühistamist.

Wagneri palgasõdurite grupeering ei ole avalikult teatanud, kui palju vange nende ridades Ukraina vastu sõdib, kuid Vene vanglateenistuse andmete kohaselt vähenes vangide arv Vene vanglasüsteemis augustist novembrini 20 000 inimese võrra. See on suurim vangide arvu vähenemine viimase kümnendi jooksul, tõi esile Reuters.

USA luureallikate sõnul teenis Wagneri ridades detsembris ligikaudu 40 000 vangsõdurit, kes moodustasid suurima osa Wagneri grupeeringu võitlejatest. Wagneri palgasõdurid ning vangsõdurid on mitmeid kuid rünnanud Bahmuti rinnet.

Wagneri grupi asutaja Jevgeni Prigožin veetis ka ise üheksa aastat oma elust Nõukogude Liidu vanglasüsteemis. Prigožinit tuntakse ka kui Putini kokka, kuna ta on seotud mitme olulise toitlustuslepinguga.

Wagneri värbamise vähenemist märgati juba varem, tegu võib olla Vene eliidisisese võitlusega

Vene opositsiooniline väljaanne Mediazona teatas veebruari alguses, et Vene vangid ei taha enam innukalt Wagneriga liituda. Vangideni on jõudnud teated Wagneri suurtest kaotustest.

Ka Briti kaitseministeerium juhtis veebruari alguses tähelepanu asjaolule, et Wagneri vangide värbamise määr on langenud. Brittide hinnangul on Vene eliidi eri kildkondade vaheline võitlus osaliselt tinginud vangidevoo vähenemise Wagneri grupeeringusse.

Samuti on tulnud teateid konkureerivatest Vene palgasõdurite grupeeringutest Ukrainas. Detsembri lõpus teatas Ukraina idaringkonna esindaja Serhi Šerevatõ Ukraina televisioonis, et Vuhledari lähistel Donetski oblastis on nähtud Vene kaitseministri Sergei Šoigu palgasõdurite grupeeringut Patriot.

Vene kaitseministeerium asus ise vange värbama

Sõjavaatlejad juhtisid tähelepanu, et Vene kaitseministeerium asus ka ise eelmisel sügisel vange värbama, teatas The Moscow Times tollal. Vangide värbamisest Vene kaitseministeeriumi poolt teatas veebruari alguses ka Prahas tegutsev venekeelne väljaanne Nastojaštšeje Vremja (Настоящее Время).

Praegu pole veel selge, kas Vene kaitseministeeriumi tegevus on vastukaaluks või vastusammuks Wagneri varasemale värbamisele ning kas see on Prigožini viimase teatega seotud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: