Türgi ja Süüria maavärinas hukkunute arv tõusis üle 25 000

{{1676095320000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Karim SAHIB/AFP

Isegi päevi pärast maavärinat on päästetud rusude alt lapsi, kuid loodusõnnetuses hukkunute arv tõusis laupäeval üle 25 000. Süüria president Bashar al-Assad kiitis heaks humanitaarabi tarned üle riigi kodusõja rindejoone.

Türgis on hukkunud üle 21 800 inimese, Süürias üle 3500, vahendasid BBC ja Reuters. Lisaks hukkunutele on 80 000 inimest haiglaravil ja enam kui miljon jäänud koduta.

Päästemeeskonnad päästsid reedel Türgis rusude alla lõksu jäänud kümnepäevase imiku ja tema ema ning kaevasid välja veel mitmeid inimesi mujalt.

Katastroofi tõttu on sadu tuhandeid inimesi karmides talveoludes jäänud kodutuks ja toidupuudusesse.

Süüria president Bashar al-Assad tegi reedel oma esimese reisi kahjustatud piirkondadesse pärast maavärinat, külastades koos abikaasa Asmaga Aleppo haiglat, teatas kohalik riigimeedia.

Süüria valitsus kiitis heaks ka humanitaarabi tarned üle riigi kodusõja rindejoone – samm, mis võib kiirendada abi saabumist miljonite meeleheitel inimeste jaoks. Rahvusvaheline hädaabiorganisatsioon World Food Programme teatas varem, et mässuliste kontrolli all olevas Loode-Süürias hakkavad varud otsa saama, kuna sõjaseisukord raskendas abi andmist.

Süüria linna Aleppot on lisaks maavärinale räsinud aastaid väldanud pommitamine peamiselt Assadi ja tema liitlase Venemaa poolt 12-aastase kodusõja jooksul.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan külastas reedel Türgi Adiyamani provintsi, kus ta tunnistas, et valitsuse reaktsioon ei olnud nii kiire, kui see oleks võinud olla. "Kuigi meil on praegu maailma suurim otsingu- ja päästemeeskond, on reaalsus, et otsingud ei ole nii kiired, kui me soovisime," ütles ta. Ta ütles ka, et mõnes piirkonnas on poode rüüstatud.

Türgi president kutsus rahvast sellel raskel ajal oma valitsust usaldama. "Rahvusvaheline üldsus on saatnud meile kaastundeavaldusi ja abi. Tahaksin, et mu inimesed usaldaksid riiki ja valitsust. Oleme suur rahvas, kes on oma 1000-aastase ajaloo jooksul sellel maal saanud jagu nii paljudest õnnetustest. Oleme riik, mis on tulnud toime nii paljude rünnakutega, alates sissetungikatsetest kuni riigipöörete ja terrorini. Oleme riik, kes on ikka ja jälle pettumust valmistanud neile, kes väitsid, et me ei tõuse enam kunagi püsti. Oleme oma sõna pidav valitsus, kes on siiani täitnud kõik oma riigi ees võetud kohustused. Loodetavasti jätame ka need rasked päevad selja taha," kõneles Erdogan.

Erdogan kandideerib 14. maiks kavandatud valimistel ja tema vastased on asunud teda ründama. Valimised võidakse nüüd katastroofi tõttu edasi lükata.

Esmaspäeva varahommikul tabanud maavärin on ohvriterohkemate looduskatastroofide seas sel sajandil seitsmendal kohal, edestades 2011. aasta maavärinat ja tsunamit Jaapanis. Naaberriigis Iraanis 2003. aastal toimunud maavärinas hukkus 31 000 inimest.

Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael, Astrid Kannel

Allikas: Reuters, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: