Riigikogu seadustas punasümboolika hoonetelt eemaldamise
Riigikogu võttis kolmapäeval vastu valitsuse algatatud ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse muudatused, millega võimaldatakse punamonumentide teisaldamist avalikust ruumist ja laiendatakse eemaldatavate objektide ulatust, kaasates ka arhitektuuri- ja kunstiteosed.
Seadusega luuakse regulatsioon avalikust ruumist sinna mittesobivate rajatiste, eelkõige punamonumentide eemaldamiseks. Seni on tulnud keelatud sümboolikat kandvate monumentide teisaldamisel tegutseda üldiste korrakaitse- ja karistusnormide alusel, vastavad normid sätestatakse nüüd ka ehitusvaldkonna reeglites.
Seadusega täiendatakse ehitusseadustikku ja täpsustatakse, et hoone avalikult nähtav osa, samuti avalikult eksponeeritud monument, skulptuur, mälestusmärk ja muu rajatis ei tohi olla vaenu õhutav ega toetada või õigustada okupatsioonirežiimi, agressiooniakti, genotsiidi, inimsusevastase kuriteo või sõjakuriteo toimepanemist.
Muudatustega sätestatakse ühtlasi riigi volitused nõuetele mitte vastavate rajatiste eemaldamiseks.
Majanduskomisjon tegi menetluse käigus muudatuse, mille kohaselt peavad rajatised olema uute nõuetega kooskõlla viidud algse kolme kuu asemel kuue kuu jooksul seaduse jõustumisest.
Riiklikku järelevalvet ehitusseadustiku nõuete järgimise üle teevad üldjuhul kohalikud omavalitsused. Seoses kehtestatava uue nõudega antakse justiitsministeeriumile volitus teha omavalitsuste üle haldusjärelevalvet. Vaidluste lahendamiseks moodustatakse valitsuskomisjon, kes saab anda rajatise nõuetele vastavuse kohta hinnangu.
Seaduses nähakse ette, et komisjoni peab kindlasti kuuluma muinsuskaitseameti esindaja. Mälestiseks oleva või muinsuskaitsealal asuva ehitise puhul võetakse arvesse ka muinsuskaitseseadust ning järelevalve tegemisse tuleb kaasata ka muinsuskaitseamet, kes annab arvamuse, kas tööde tegemiseks on vaja luba taotleda.
Lõpphääletusel toetas seaduse vastuvõtmist 48 ja selle vastu hääletas 10 Keskerakonna fraktsiooni liiget.
Toimetaja: Aleksander Krjukov